Aby żywność nie psuła się tak szybko, a ciasto domowej roboty nie pachniało sałatką z cebulą, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób, gdzie i w czym przechowujemy produkty spożywcze w lodówce.

Warunki przechowywania żywności

Wielu z Was zadaje sobie teraz pytanie — jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce? Po pierwsze, przywiążcie większą uwagę do warunków przechowywania jedzenia.

Podstawową wytyczną jest temperatura wewnątrz lodówki — optymalna to około 5°C na środkowej półce. Nie każdy zdaje sobie niestety sprawę, że nie jest ona w każdym miejscu taka sama. Aby przechowywać produkty spożywcze w najlepszych do tego warunkach i zapewnić im długotrwałą świeżość, musisz uwzględnić indywidualne „potrzeby” różnych produktów spożywczych.

www.freeimageslive.co.uk

Najchłodniejszym miejscem w lodówce jest dolna półka znajdująca się ponad pojemnikami dla warzyw (2°C). Co powinno się zatem na niej znajdować? Przede wszystkim świeże mięsa i ryby. Ułożenie tych produktów na dole ma jeszcze jedno, bardzo istotne znaczenie, zapobiega bowiem skapywaniu z nich treści na inne produkty spożywcze.

Środkowe półki, które mają zazwyczaj około 4-5°C, przeznaczone są na przechowywanie jajek, wędlin, ciastek, produktów mlecznych i innych produktów, które posiadają oznaczenie mówiące o tym, aby po otwarciu opakowania przechowywać je w lodówce. Można układać je także na półce górnej, gdzie temperatura nie powinna przekraczać 8°C. W dolnych szufladach jest dużo cieplej (10°C), dlatego powinno się w nich przechowywać warzywa i owoce, które w niższych temperaturach mogłyby być uszkodzone. Na miejscach po wewnętrznej stronie drzwi lodówki powinny znaleźć się produkty, które wymagają tylko lekkiego schłodzenia, np. napoje, masło czy musztarda. Jest to też doskonałe miejsce dla otwartego kartonu mleka czy oleju (w szczególności, jeżeli tłoczony był na zimno).

www.kobieta.onet.pl

Chleb w lodówce

Często wydaje nam się, że schowanie czegoś do lodówki jest równoznaczne z dłuższą świeżością produktów. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkim produktom lodówka służy. Najczęstszym błędem jest przechowywanie w niej chleba, przez co szybciej robi się czerstwy. Lepiej chować go w chlebaku, który jest do tego przeznaczony. Pieczywo owinięte w czystą lnianą lub bawełnianą ściereczkę czy włożone do papierowej torebki przetrwa dłużej. Nie trzymajmy też chleba w folii, w której najczęściej przynosimy go ze sklepu, ponieważ łatwiej zapleśnieje.

Przechowywanie żywności w lodówce nie sprawdza się także w przypadku egzotycznych owoców, ogórków, pomidorów, cukinii i roślin strączkowych. Powód jest bardzo prosty — panujący w niej chłód niszczy ich odporność na choroby i powoduje szybsze psucie. Lepiej trzymać je na zewnątrz, w temperaturze pokojowej, na przykład w misce ze szkła lub kamionki.