Alternatywne zastosowania gąbek do mycia naczyń

Do wykonania drobnych modyfikacji i stworzenia nowych produktów do czyszczenia potrzebujemy noża, nowych gąbek do mycia naczyń, szczypiec oraz mydła lub płynu do mycia.

1. Wygodna i prosta w użyciu myjka do okien żaluzjowych. Aby ją stworzyć należy delikatnie naciąć dolną część gąbki przy jednym, krótszym brzegu i trochę podważyć materiał. Analogicznie postępujemy z drugą gąbką. Następnie bierzemy szczypce kuchenne i nakładamy na nie gąbki. I voilà! Mamy myjkę, która bez wysiłku czyści obie strony okna.

2. Czyszcząca nawet najmniejsze szczeliny ścierka. Niekiedy mycie rusztu po grillu, kaloryfera czy zakurzonego wiatraka stwarza spore problemy. Uporamy się z tym za pomocą gąbki naciętej w małe kwadraty. Za pomocą noża delikatnie nacinamy myjkę, tak, by dalej stanowiła całość, ale rozkładała się wedle potrzeb. Nakładamy na gąbkę płyn do mycia naczyń czy płyn do ścierania kurzu i z łatwością czyścimy różne przedmioty.

3. Gąbka do mycia naczyń znajdzie zastosowanie również w krawiectwie, służąc jako poduszeczka na igły i szpilki.

Gąbka do naczyń mini 10 szt / 1,16 zł

Czy gąbka do naczyń jest niebezpieczna dla zdrowia?

Według naukowców produkty do czyszczenia, takie jak ściereczki czy gąbki do naczyń to jedne z największych siedlisk bakterii w naszych domach. Szkodliwe drobnoustroje z łatwością wnikają w te miękkie struktury i nieustannie się rozmnażają. Sprzyja im stały kontakt z resztkami jedzenia oraz mokre środowisko. Nasza codziennie używana gąbka to naczyń to więc zbiór bakterii E.Coli, Salmonella czy Staphylococcus aureus.

Na szczęście możemy zminimalizować zagrożenie, często dezynfekując produkty do czyszczenia. Można to robić zanurzając gąbkę we wrzątku z sokiem z cytryny czy podgrzewając ją przez minutę w mikrofali. Co najmniej raz w tygodniu należy bezwzględnie wymieniać produkty, którymi myjemy naczynia. W ten sposób gąbka do mycia naczyń przestanie grozić nam poważnym zakażeniem bakteryjnym czy durem brzusznym. Kluczem jest regularność oraz dezynfekcja.

Jak się okazuje, nawet codziennie używane produkty wciąż potrafią nas zaskoczyć, tak pozytywnie, jak i negatywnie.