Worki na odpady HDPE i LDPE są wykonane z tego samego materiału – etylenu. Odmienne właściwości nadało im użycie innego ciśnienia podczas produkcji. Przez to cząsteczki etylenu zyskały różną gęstość. Dzięki temu mają różne właściwości i zalety, które warto wykorzystać na co dzień.

Worki HDPE o dużej gęstości

Folia HDPE swoją nazwę wzięła z angielskiego tłumaczenia „high density polyethylene” co oznacza „polietylen wysokiej gęstości”. Jest mało odporna na rozciąganie, a worki z niej wykonane mają dużą wytrzymałość, jednak są narażone na rozerwania przy wyrzucaniu przedmiotów o ostrych krawędziach. Sprawdzą się zatem do klasycznych koszy na śmieci, szczególnie w biurze czy łazienkach, gdzie zazwyczaj wyrzucany jest papier i niewielkie, obłe odpady. Worki z folii HDPE można rozpoznać po charakterystycznym szeleście. Co więcej, worki HDPE są odporne na działanie kwasów, alkoholi czy benzyny.

Folia LDPE o zwiększonej wytrzymałości

Folia LDPE to materiał o małej gęstości, który jest bardziej wytrzymały na rozerwania i rozciąganie od folii HDPE. Worki na odpady z folii LDPE są najczęściej stosowane w kuchni i zakładach przemysłowych. Ich wysoka odporność na rozerwania nawet przy dużej ilości odpadów oraz takich, które mogą mieć ostre krawędzie często wykorzystywana jest przy produkcji worków na śmieci o dużej pojemności oraz do worków na gruz. Co ważne, worki z folii LDPE są również odporne na większość środków chemicznych i działanie gazów.

Worki HDPE i LDPE – podobieństwa

Oprócz tego, że wykonane są z tego samego materiału, mają również inne podobieństwa. Pomimo różnej gęstości, a tym samym grubości folii mogą utrzymać podobny ciężar. Dodatkowo, co ważne w obecnych czasach, oba rodzaje worków są kompostowalne, co oznacza że całkowicie rozkładają się w odpowiednim środowisku nie zanieczyszczając planety.