Pamiętajmy jednak, że choć lato obfite jest w wiele przyjemności, nie możemy zapominać o bardzo ważnych kwestiach, takich jak ochrona skóry przed słońcem, nawadnianie organizmu, odpowiedni wypoczynek czy niezamykanie zwierząt w samochodzie, nawet na chwilkę. Upał potrafi doskwierać. Oczekujemy słonecznych i ciepłych dni, ale wysokie temperatury potrafią być również nieznośne dla naszego organizmu. Spadek koncentracji, pocenie, utrata wody z organizmu, problemy z zasypianiem – jak radzić sobie, kiedy termometr pokazuje 30°C?

Woda a zdrowie

To, że w okresie wakacji pocimy się najwięcej, w wyniku czego tracimy dużo wody z organizmu, chyba nie jest dla nikogo nowością. Ale już to, że picie kilku kaw czy herbat dziennie niekoniecznie nawadnia nasz organizm, a czasem nawet ma zupełnie odwrotny skutek, już niekoniecznie.

Woda – źródło życia. Gdyby nie ona, nie byłoby żadnych innych napojów. Kiedy na zewnątrz jest naprawdę ciepło, powinniśmy pić jej jak najwięcej. Dobra woda mineralna powinna zawierać sporą ilość minerałów, które mają właściwości odżywcze lub działają fizjologicznie na ludzki organizm. Najbardziej liczą się te składniki mineralne, które w jednej porcji przeznaczonej do spożycia pokrywają co najmniej 15% dawki dziennego zapotrzebowania na nie. W przypadku wody mineralnej ilość oceniana jest w stosunku do 1 litra. Taka ma działanie profilaktyczno- zdrowotne. Nie dajcie się zwieść słodkim, wyjętym prosto z lodówki napojom – po ich wypiciu pragnienie będzie jeszcze większe! Wybierając się na spacer, lepiej wziąć ze sobą butelkę wody i kilka kubeczków jednorazowych(najlepiej papierowych), które zawsze można wyrzucić do pobliskiego kosza. Nakładając je na szyjkę butelki sprawisz, że zajmą naprawdę niewiele miejsca.

Klimatyzacja, wiatrak, okno

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczek klimatyzacji – wiesz, co z nią zrobić. Pamiętaj jednak, że nadużywając tego rozwiązania łatwo o przeziębienie (chłodzenie się w budynku czy w samochodzie i wychodzenie na gorące, rozgrzane powietrze nie służy naszemu zdrowiu) i z pewnością wyższe rachunki. Tańszym rozwiązaniem będzie wiatrak (nawet niewielki) lub otwarcie okna, jeśli nie świeci w nie aktualnie słońce.

Przewiewna odzież i perfumy

Latem zadbaj o przewiewną odzież, która nie przylega do ciała, najlepiej w jasnych kolorach. Dobrze sprawdzą się lniane bluzki i spodnie na długi rękaw. Unikaj ubrań syntetycznych, w których skóra nie oddycha i poci się. Nie warto zakładać także na siebie kilogramów biżuterii, zegarków i innych ozdób, które tylko będą nas denerwować. No i bardzo ważna kwestia – perfumy. Unikaj ich, jeśli to możliwe. Kiedy na zewnątrz temperatura przekracza 25°C, wszystkie zapachy odczuwamy dwa, a nawet trzy razy mocniej. Woń piżma czy róży sprawi, że poczujemy się ciężko. Jeżeli musisz użyć perfum, niech będą one lekkie i świeże, najlepiej cytrusowe.

Woda, tym razem nie do picia

Woda to również najskuteczniejszy sposób na natychmiastowe schłodzenie ciała od zewnątrz. Wracając z pracy wskocz szybko pod prysznic, nawet na chwilę. Nie relaksuj się w gorącej kąpieli, po prostu obmyj się letnią lub chłodną wodą. Masz gęsią skórkę? Bardzo dobrze. Pamiętaj, aby odczekać chwilkę, zanim wyjdziesz ponownie na zewnątrz.

Zawsze możesz skorzystać także z basenu, czy to prywatnego, czy publicznego. To właśnie latem cieszą się one największym powodzeniem!

Lekkostrawne jedzenie

Upał to nienajlepszy czas na smażenie schabowego, pierogów z cebulką i rosołu. Jedząc ciężkostrawne rzeczy, prosisz się o złe samopoczucie. Gdy jest naprawdę gorąco, lepiej zjeść sałatkę, surowe warzywa, owoce, zupę z owoców lub chłodnik. I postaraj się nie objadać. Zjedz tyle, żebyś zawsze miał w brzuchu odrobinę miejsca.