Odległości pomiędzy dworami czy gospodarstwami były kiedyś dość znaczne, więc gdy goście przybywali w odwiedziny często zostawali na dłużej. Gospodarze nie żałowali wtedy wina i miodu pitnego. Wśród dawnych Słowian wszelkie uroczystości były przeżywane w gronie rodzinnym jak na przykład postrzyżyny, w których brali udział wszyscy krewni i znajomi. Od wieków starano się, aby nie tylko jedzenie smakowało wyśmienicie, ale również sama oprawa posiłków zapierała dech w piersiach. Nie bez przyczyny w naszym języku utarły się takie powiedzenia jak: „czym chata bogata”, lub „zastaw się a postaw”. O znaczeniu stołu w polskiej kulturze można również przeczytać w artykule „Stoliczku nakryj się”.


Ile mamy czasu na świętowanie?

Słowo „świętować” pochodzi od rzeczownika „święto”, choć w czasach słowiańskich przedrostek „świę” oznaczał moc i siłę. Świętować oznacza obchodzić jakieś święto i po prostu uroczyście spędzać czas. W Polsce, oprócz najważniejszych świąt czyli Wielkanocy i Bożego Narodzenia mamy również wiele innych, które lubimy i chętnie obchodzimy. W bieżącym roku, uwzględniając wszystkie weekendy oraz święta, dni wolnych od pracy mamy aż 113. Jeżeli jednak chodzi o urlop, to Polacy nie wiodą prymu wśród europejskich krajów. Najwięcej dni wolnych mogą wziąć bowiem Francuzi, bo aż 30, Brytyjczycy – 28, Polacy – jeśli spojrzeć na Francuzów – jedynie 26. Jednak to nie przeszkadza nam w tym, aby obchodzić również inne święta, które często nas bawią i wprawiają w dobry nastrój.


Święta nietypowe

Polacy dużą wagę przykładają do takich świąt jak Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka czy Dzień Kobiet. Jednak wśród wielu tych ważnych i wartych zapamiętania dat są również święta nietypowe. W marcu obchodzimy bowiem Dzień Windy, w czerwcu Dzień Wiatru, a w maju Międzynarodowy Dzień Płynów do Naczyń. Nawet niektóre zawody mają swoje święta. Obchodzony jest na przykład Dzień Pracowników Ochrony, Dzień Tramwajarza czy Kolejarza. Jednak te, nie są okazją do organizowania przyjęć i imprez dla rodziny i znajomych.

fot. garethlynpowell.blogspot.com

Polski sport narodowy

Niektórzy mówią, że Polacy, choć gościnni, najbardziej ze wszystkiego lubią narzekać. Na zdrowie, na pogodę i na sąsiadów. Owszem, może i mamy takie skłonności, ale nawet jeśli pogoda nie dopisuje to i tak zawsze znajdziemy sposób na ‚uprawianie’ naszego narodowego sportu. Oczywiście mówi się o tym z przymrużeniem oka, bo chodzi tu o… grillowanie. Sezon grillowy zaczyna się wczesną wiosną, a kończy wraz z pierwszymi przymrozkami. Przyjęcia w ogrodach i na działkach to dla nas doskonała okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Podczas przyjęć (nie tylko na świeżym powietrzu) niezbędne będą więc imprezowe gadżety i akcesoria. Aby nie tracić czasu na przygotowywanie tradycyjnych sztućców, najlepiej kupić te plastikowe. Podobnie rzecz ma się z kubeczkami czy talerzykami.

fot. m.folwarkwalencja.pl

Oprócz tego, idealnie sprawdzą się takie artykuły jak: balony, obrusy, tacki do grilla czy serwetki. Często też, grillowanie to okazja do świętowania urodzin, a wtedy niezbędne okażą się świeczki (również te grające i tańczące), a także fontanny tortowe. Dorosłym uczestnikom przyjęć przydadzą się palemki i słomki do drinków. Pałeczki do szaszłyków docenią wszyscy kucharze a wykałaczki zapewnią gościom komfort i wygodę.

Sezon grillowy tuż tuż, więc warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. W końcu prawie wszyscy Polacy są fanami swojego narodowego sportu.