Co mają na myśli? Przede wszystkim to, że przez wręczanie prezentów budujemy ze sobą pewne więzi i relacje. Również ekonomiści, filozofowie i psycholodzy doszukują się w procesie wzajemnego obdarowywania, skutków społecznych. W jakich sytuacjach najczęściej dostajemy prezenty? Joanna Tkaczyk w swojej pracy „Obdarowywanie prezentami jako proces społeczny” wymienia okazje, które wykorzystujemy do wzajemnego dawania sobie podarunków. Wśród nich można więc wymienić:

  • zwyczaje powszechne (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Mikołajki)
  • okolicznościowe związane z życiem człowieka (narodziny dziecka, chrzest, pierwsza komunia, zaręczyny, ślub)
  • doroczne zwyczaje domowe (imieniny, urodziny, rocznice ślubu)
  • okolicznościowe zwyczaje domowe (srebrne i złote gody, osiągnięcie pełnoletności, sukces w pracy lub nauce jednego z członków rodziny)
  • zwyczaje związane z dniami o międzynarodowym zakresie (dzień matki, ojca, babci, dziadka, kobiet, dziecka)
  • zwyczaje zapożyczone (Walentynki, Halloween)

 

fot. indianfoodsco.com

Oprócz tradycyjnie wręczanych upominków w formie kwiatówczekoladekbiżuterii czy odzieży, coraz częściej Polacy decydują się na wręczanie prezentów, łączących się z przeżyciem czegoś. Co to oznacza? U naszych wschodnich sąsiadów – Litwinów od kilku lat panuje trend na wręczanie prezentów czy też bonów podarunkowych, dzięki którym obdarowany ma okazję przeżyć lot balonem czy paralotnią. Równie często Litwini wręczają sobie kupony do SPA, aquaparków czy masaży tajskich. Polacy również pokochali ten trend co może mieć swoje odbicie w popularnych serwisach oferujących tego typu atrakcje. To właśnie tam nasi rodacy najczęściej zaglądają gdy chcą zrobić komuś wyjątkowy prezent. Bardzo chętnie kupujemy przelot paralotnią, motolotnią, pobyt na strzelnicy czy jazdę na gokartach.

przez nas potraw.

Liczy się wnętrze? 

Nawet najładniej zapakowany prezent musi zostać kiedyś otwarty, jednak to właśnie opakowanie sprawia, że czasem obdarowywani nie chcą robić tego zbyt szybko. Papier do pakowania prezentów to często rozwiązanie dla osób, które nie potrafią, bądź nie mają czasu na pomysłowe zapakowanie prezentu. Jednak coraz większą popularnością cieszą się opakowania robione własnoręcznie z wykorzystaniem ekologicznych materiałów takich jak gazety, a nawet papier gazetowy, papier do pieczenia, czy papier szary i kolorowy. Tego typu opakowania same w sobie stają się oryginalnym prezentem i można wykorzystać je również ponownie do zapakowania kolejnego prezentu.

fot. huffingtonpost.com

fot. keepingthechristmasspiritalive365.blogspot.com

Jeżeli jednak nie mamy zdolności manualnych możemy skorzystać z gotowych pomysłów dostępnych w ofercie sklepów tradycyjnych i internetowych. Wśród nich znajdziemy torebki na prezenty w różnych kształtach i kolorach dopasowanych do kształtu prezentu, wykonane z ekologicznych materiałów. Ekologiczne opakowania i pudełka możemy również wykorzystać do przechowywania różnych przedmiotów więc warto zastanowić się nad tym czy obdarowywanej osobie nie zrobić w ten sposób podwójnego prezentu.