Na ziemiańskich dworach bardzo dużą rolę przypisywano spożywaniu posiłków, które dostosowywane były do trybu pracy domowników, a w szczególności do obowiązków gospodarza. Kiedy długo nie pojawiał się w domu, cala rodzina cierpliwie czekała na jego powrót, aby wspólnie zjeść obiad. Gospodarz siadał na honorowym miejscu i jako pierwszy otrzymywał posiłek. W kuchni chłopskiej, jeszcze przed wprowadzeniem osobnych nakryć, jadano wspólnie z jednego naczynia. Pierwszeństwo miał oczywiście gospodarz. Przy stole nie można było się nadmiernie spieszyć ani grymasić i wybrzydzać.

Zastawa stołowa pojawiła się w XIX wieku, a do dekorowania stołu w bogatych domach przykładano ogromna wagę. Wybierano więc odpowiednie kwiatyobrusyserwisy kawowe i obiadowe, a także sztućce. Ciekawostką jest fakt, że sztućce znane były człowiekowi już od starożytności, a zwłaszcza łyżki, które służyły do nabierania gorącego pokarmu. Pierwsze sztućce wykonywane były z drewna, a bogatsi mogli sobie pozwolić na te wykonane z metalu.


Serwetkowy savoir vivre

Etykieta i savoir vivre związany z zachowaniem przy stole wiązał się nie tylko z prawidłowym posługiwaniem się sztućcami, ale obejmował również inne elementy, w tym serwety i serwetki, które do dziś są nieodłącznym elementem stołu.

  • w dobrych restauracjach do posiłku zawsze podana jest również serwetka, które powinna znaleźć się po lewej stronie talerza lub bezpośrednio na nim, często bywa wkładana do jednego z kieliszków.

  • serwetę płócienną kładziemy na kolanach, na lewej stronie, gdy kelner odejdzie od naszego stołu, na domowym przyjęciu serwetę na naszych kolanach kładzie gospodarz domu.

  • gdy sięgamy po kieliszek, usta należy wytrzeć serwetką, aby nie został na nim, tłusty ślad; usta wycieramy lewą ręką, prawą trzymamy kieliszek.

Wielkanocne zwyczaje (serwetkowe)

W Polsce święta obchodzone są tak często, jak jest to tylko możliwe. Oprócz tych najważniejszych, związanych z katolickim obrządkiem, mamy również święta nazywane nietypowymi czy symbolizującymi wkroczenie w kolejny okres roku, zwykle liturgicznego. Nietypowym polskim świętem jest na przykład Dzień Kotleta Schabowego, obchodzony 7 listopada, a Tłusty Czwartek od dekad wodzi na pokuszenie wszystkich dbających o linię.

Święta Wielkanocne to także okazja do kultywowania starych zwyczajów i tradycji, a stół w Niedzielę Wielkanocną jest szczególnie dekorowany. Pojawiają się na nim produkty wcześniej poświęcone czyli jajka jako symbol życia, sól – chroni przed zepsuciem i chorobami, wędlina zapewnia dostatek i płodność, czy chleb, który ma gwarantować dobrobyt. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także serwetę ale też przykrywa się nią produkty. Jednak oprócz najważniejszych kulinarnych symboli dużą wagę przykłada się do ozdoby i dekoracji stołu wielkanocnego.

Serwetki i serwety mogą być doskonałą dekoracją stołu. Istnieje nawet sztuka składania serwetek, którą można wykorzystać do stworzenia wielkanocnych dekoracji.

fot. tesco.pl

serwetki wielkanocne – fot. urodaizdrowie.pl

Można ułożyć je przy talerzach gości, a wielkanocne wzory sprawią, że stół będzie kolorowy, a goście na pewno nie będą chcieli od niego szybko odejść.

 

serwetki wielkanocne – opakowanianawynos.pl

Wielkanocne potrawy wiążą się nie tylko z tradycyjnym śniadaniem, ale często uroczystym obiadem, na który podawane są tradycyjne polskie dania. W niektórych polskich domach jest to żur, ale też różnego rodzaje mięsa. Idealnie do tego typu potraw nadają się papierowe serwetki, dzięki którym nasi goście będą czuć się komfortowo.

Nakrycie stołu od wieków było w Polsce kultywowane i pielęgnowane jako jedna z tradycji i wyznaczników dobrych obyczajów. Serwety pojawiały się na stołach w bogatych dworach, ozdabiając wnętrza salonów. Dziś, serwetki są nie tylko idealną ozdobą stołu, ale również sprawdzają się jako praktyczny dodatek do każdego posiłku. Mamy nadzieję, że nasze świąteczne inspiracje zachęciły Was do odkrywania dekoratorskich talentów, a wielkanocnego stołu nie trzeba będzie wtedy przykryć… serwetką.