Dziś trend ten radykalnie się zmienia, a dane GUS są szokujące. Liczba mieszkańców miast w Polsce zmniejszyła się bowiem od roku 2000 o 330 tys osób. Niska jakość życia w miastach, chęć zamieszkania bliżej natury oraz zakup tańszych mieszkań są zwykle przyczynami tego stanu rzeczy.


Gdy już wybierzemy mieszkanie

Wybór i zakup mieszkania to często droga przez mękę dla osób, które nie lubią biurokratycznych formalności. Po przebrnięciu przez wszystkie te zawirowania czeka nas jeszcze przeprowadzka i remont, niezależnie od tego czy kupujemy czy jedynie zmieniamy mieszkanie.

przez nas potraw.

Wśród najczęstszych problemów związanych z przeprowadzkami wymieniane są:

  • transport ciężkich i drogocennych przedmiotów,

  • zabezpieczenie i pakowanie sprzętów domowych,

  • złe planowanie przeprowadzki,

  • bałagan,

  • znalezienie osób lub firmy, która pomoże w przeprowadzce.

fot. investovers.com

Przeprowadzka krok po kroku

Fora związane z przeprowadzkami pełne są dyskusji i pytań dotyczących bezpiecznych przeprowadzek. Jak jednak najłatwiej zaplanować to przedsięwzięcie? Aby bałagan nie pokrzyżował szyków i aby sprawnie się przeprowadzić, będziecie potrzebowali worków na śmiecikartonowych pudełfoliipapieru i dużo cierpliwości. Tego ostatniego czynnika nie jesteśmy w stanie zagwarantować, ale pozostałe akcesoria nie będą stanowiły problemu.

Rozpoczynając przygotowania do przeprowadzki, powinniśmy dokładnie zaplanować każdy z jej etapów. Najlepiej jednak zrobić wszystko w ciągu 2-3 dni,aby przeprowadzka nie przeciągała się do kilku tygodni. Życie na kartonach nie należy do najprzyjemniejszych, a nerwów związanych z taką sytuacją można skutecznie uniknąć. Im lepsza organizacja, tym przeprowadzka mniej uciążliwa.

Każde pomieszczenie należy opróżniać po kolei, wkładając do kartonów poszczególne przedmioty. Każdy karton należy podpisać lub ponumerować i odkładać konsekwentnie we wcześniej wybrane miejsce. Osobno pakuj w worki na śmieci lub folie ubrania, osobno inne przedmioty. Taśmy samoprzylepne lub dwustronne doskonale sprawdzą się przy zabezpieczaniu kartonów. Delikatne naczynia i sprzęty można dodatkowo owinąć papierem lub po prostu zwykłą gazetą, aby nie zostały uszkodzone podczas transportu.

fot. sehks.org

Gdy przyjdzie nam zmierzyć się z remontem

Przeprowadzka często wiąże się również z remontem nowego lokum. Z remontem jest jak z przeprowadzką. Im dokładniejszy plan, tym mniej nerwów. Co więc robić po kolei?

  • przeprowadzenie prac zewnętrznych ( izolacja, osuszanie )

  • prace wewnątrz budynku ( malowanie ścian, wymiana paneli, kafelków, schodów)

  • wybór ekipy remontowej

  • podliczenie kosztów

  • zakup niezbędnych akcesoriów

 

Gdy w mieszkaniu stoją już meble i inne sprzęty domowe, a w domu odświeżamy jedynie ściany i robimy inne drobne prace, warto już wcześniej zaopatrzyć się w akcesoria, które pomogą uporządkować ewentualny bałagan. Folie termokurczliwe doskonale sprawdzą się w przypadku pakowania sprzętów o niewielkiej powierzchni. Folie te charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Do zapakowania delikatnych i wrażliwych na uszkodzenie przedmiotów można wykorzystać folie pęcherzykowe, a także folię stretch czyli jeden z najbardziej popularnych materiałów do pakowania i przechowywania przedmiotów. Folia ta jest bardzo elastyczna i wytrzymała dlatego przeprowadzka i remont to świetna okazja, aby ją wykorzystać. Niezbędne będą również worki na śmieci o dużych pojemnościach nawet do 120 l, a worki na gruz przydadzą się przy większych remontach.

Przeprowadzka lub remont zawsze wiążą się z mniejszymi lub większymi zmianami w naszym życiu. Zadbajmy o to, aby wszelkie prace wcześniej zaplanować i wykorzystać do nich niezbędne akcesoria. W ten sposób oszczędzimy sobie nerwów, a nasze nowe lokum będzie oazą spokoju, a my nie będziemy chcieli się więcej… przeprowadzać.