Rodzaj opakowania

Prawda jest taka, że im prostsze opakowanie prezentu, tym więcej możliwości dekoracji. Dlatego często nie warto inwestować w pstrokate, brokatowe lub świecące papiery, ponieważ ograniczają one w znacznym stopniu naszą kreatywność i pole do popisu. Jeśli pakujemy prezent w szary papier, możemy obwiązać go kilkoma kolorowymi wstążkami czy sznurkami (hit ostatniego sezonu!), albo dokleić wycięte z kartonu czy filcu elementy. Możliwości jest wiele.

Dobrym pomysłem jest również owinięcie prezentu przezroczystą folią lub bardzo delikatną tkaniną, która zasłoni co nieco, pozostawiając wciąż pole dla wyobraźni. Jeżeli jednak decydujemy się na prezent zapakowany w kolorowy papier dekoracyjny, lepiej pominąć dodatkowe ozdoby, ponieważ stają się w tym momencie zbędne. Co za dużo, to niezdrowo, chyba, że efekt groteski ma być zamierzony. Opcjonalnie można dołożyć gwiazdkę lub bombkę (najlepiej w kontrastującym kolorze), pachnącą gałązkę z choinki lub korę cynamonu.

 

Kształt opakowania

Prezenty o nietypowych i nieregularnych kształtach zawsze ciekawią najbardziej. Istnieje ryzyko, że nie znajdziemy dla takiego pakunku odpowiedniej torby, dlatego warto użyć dwóch warstw  przezroczystej folii, pomiędzy które można włożyć kolorowe bibułki, krepę, watę, kawałek ładnej tkaniny czy fragment gazety. Końcówki folii wystarczy zebrać na górze i związać kokardą lub słomą. Niektórzy ściskają delikatnie „ogonek” najpierw taśmą klejącą, aby uniknąć rozwiązania się paczki.

 

Wizytówka, bilecik, zawieszka z imieniem

Podpisanie prezentu nie jest obowiązkowe, o ile nie jest jednym z wielu (tak jak w przypadku Bożego Narodzenia). Jest to jednak miły gest ze strony obdarowującego – możemy to zrobić bezpośrednio na opakowaniu, na przykład w formie stempelków lub dołączyć bilecik w okazjonalnym kształcie. Bilecik dołączony do opakowania z szarego papieru może być równie prosty w formie albo wprost przeciwnie – obsypany brokatem, bogaty w kolory, cekiny, elementy drewniane…

Wszystko zależy od naszej inwencji, od tego, komu dajemy prezent (jego osobowości) i tego, co sprawia mu przyjemność.

www.alabasterfox.pl

Dlaczego opakowanie prezentu ma znaczenie?

W opinii większości dzieje się tak dlatego, że zakładamy, iż prezent, który został starannie zapakowany, wymagał nieco większego wysiłku niż prezent zakupiony w sklepie i tendencyjnie włożony do ozdobnej torebki. Myśl, że ktoś starał się właśnie dla nas, jest po prostu miła i przyjemna, podobnie jak rozpakowywanie takiego podarunku.

Zanim dacie komuś następnym razem prezent, pamiętajcie o tym, że warto poświęcić kilka minut więcej na personalizowane opakowanie. Nie wymaga to od nas wielkich umiejętności ani nakładów czasowych, a robi zdecydowanie większe (i dłuższe!) wrażenie. Przecież o to właśnie chodzi, prawda?