Niestety większość konsumentów nie jest świadoma bądź nie zwraca uwagi na oznaczenia pojawiające się na opakowaniach, które informują nie tylko o wartościach odżywczych, ale również określają instrukcje przechowywania danego produktu oraz jego datę ważności. Jesteśmy świadomi jak wiele osób ma z tym problem, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić kluczowe zagadnienia, o których powinien pamiętać każdy odpowiedzialny konsument. Dzięki nim będziecie wiedzieć jak wybierać produkty świeże, które pozwolą Wam przygotowywać w pełni zdrowe i odżywcze posiłki.

Normy prawne

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku, każdy producent żywności jest zobowiązany do poinformowania konsumenta o trwałości danego produktu, jednak szczegółowo przyglądając się etykietom różnorodnych produktów, można odnaleźć dwa różniące się od siebie określenia, a mianowicie:

„Należy spożyć do…”
“Najlepiej spożyć przed końcem…”

„Należy spożyć do…”

Pierwsze określenie bezwzględnie określa termin przydatności produktu do spożycia. Po upływie tego terminu produkt nie nadaje się do spożycia, a wszelkie próby zbagatelizowania tej kwestii mogą zakończyć się niemiłymi konsekwencjami zdrowotnymi takimi jak zatrucie pokarmowe. Termin ten jest najczęściej spotykany na opakowaniach produktów, których trwałość jest bardzo krótka. To między innymi mięsa, ryby, nabiał oraz gotowe produkty garmażeryjne. Jednak w tym przypadku termin określający datę spożycia nie jest jedyną informacją świadczącą o świeżości produktu. Na opakowaniach takich produktów znajdują się również informacje dotyczące warunków przechowywania oraz informacje określające konieczność spożycia produktu w określonym terminie od daty otwarcia opakowania. To istotne informacje, których należy również skrupulatnie przestrzegać.

„Najlepiej spożyć przed końcem…”

Z kolei określenie “najlepiej spożyć przed końcem” jest określany mianem daty minimalnej trwałości, która definiuje termin, do którego żywność zachowuje swoje wartości, jeżeli jest przechowywana w odpowiednich warunkach. W tym przypadku przekroczenie daty ważności nie jest równoznaczne z zepsuciem się danego produktu. Jeżeli jest on przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, a opakowanie nie uległo zniszczeniu, to produkt może być zdatny do spożycia. Wówczas jego świeżość można zweryfikować poprzez jego wygląd oraz zapach. Takie oznaczenie jest najczęściej spotykane na opakowaniach makaronów, kasz, konserw oraz mrożonek.

Warto zawsze pamiętać o tych terminach. To wiedza, która pozwoli Wam nie tylko bezpiecznie i zdrowo odżywiać się, ale będzie również pomocna podczas odpowiedzialnego przygotowywania domowych zapasów. Jesteśmy przekonani, że dzięki powyższym radom ilość zmarnowanych produktów w Waszych domach istotnie zmniejszy się, a Wy zaoszczędzicie pieniądze.