Jak przechowywać przyprawy, by jak najdłużej pozostały świeże?

Żadna potrawa nie obejdzie się bez dodatku intensywnych i aromatycznych ziół i przypraw. Niestety często już kilka tygodni po zakupie tracą one piękny zapach i by nadać daniom pożądany smak, musimy sypać ich coraz więcej. Zazwyczaj problem tkwi w złym przechowywaniu.

Nie da się ukryć, że przechowywanie przypraw w otwartych torebkach, w które zostały zapakowane przez producenta, nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie tylko bardzo szybko tracą one swój niezwykły smak i aromat, ale także z łatwością się rozsypują. Dlatego też dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalne spinki do torebek lub komplet woreczków strunowych, do których możemy przesypać przyprawy tuż po otwarciu nowej paczki. Pamiętajmy jednak, by każdy z woreczków odpowiednio oznaczyć nazwą przyprawy i datą ważności, a także zawsze szczelnie zamykać.

Tak zorganizowane przyprawy warto następnie ułożyć w specjalnie do tego przeznaczonym organizerze, w którym możemy je posegregować według naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że taki organizer powinniśmy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych i ciepła zioła i przyprawy szybko tracą smak.

Jak długo przechowywać przyprawy?

Przyprawy nie psują się tak szybko, jak inne produkty spożywcze, jednak również one mają określoną datę przydatności do spożycia. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie przechowywanie może przedłużyć ich trwałość nawet o kilka miesięcy.

W bardzo prosty sposób możemy samodzielnie sprawdzić, czy przyprawy lub suszone zioła nadal nadają się do jedzenia. Wystarczy, że po otwarciu torebki sprawdzimy, czy nadal pachną intensywnie oraz czy zachowały swój pierwotny kolor. Jeśli tak – wszystko jest w porządku i nadal możemy ich używać.

Pamiętajmy, że mielone przyprawy świeżość zachowują przez około rok, a maksymalnie do trzech lat. Te kupowane w całości, jak na przykład pieprz ziarnisty, ziarna kolendry czy laska cynamonu, powinny pozostać świeże nawet przez pięć lat.

Co jeszcze możemy zrobić, by cieszyć się intensywnym smakiem przypraw?

Przede wszystkim kupujmy przyprawy w niewielkich ilościach, bo dzięki temu będziemy mogli zużywać je na bieżąco, nie przejmując się datą ważności. Woreczki z przyprawami trzymajmy także z dala od źródeł ciepła i wilgoci, bo pod jej wpływem przyprawy mogą się zbrylać, a nawet pleśnieć.

Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w moździerz, w którym możemy rozdrobnić ziarna tuż przed dodaniem ich do potrawy – smak przygotowanych dań będzie jeszcze bardziej intensywny.

A jakie są Wasze sposoby na przechowywanie przypraw?