Pierwsza wiadomość elektroniczna została wysłana  prez Raymonda Tomlinsonaponad 40 lat temu, w roku 1971. Temu amerykańskiemu inżynierowi i programiście udało się przesłać wiadomość z komputera do innego komputera. Jaka była treść tej wiadomości? Tomlinson nie przypomina sobie dokładnie, ale najprawdopodobniej była to wiadomość testowa czyli zapewne o treści: „testing 1 2 3” lub „QWERTYUIOP”.

Komputery, z których wysłano pierwszy e – mail fot. openmap.bbn.com

 

W roku 2010, jak pokazują badania firmy Radicati Group, zajmującej się rozwojem komunikacji elektronicznej na świecie, było ok 1,9 miliarda aktywnych użytkowników poczty mailowej. Dziś zapewne, liczba ta się co najmniej podwoiła. Badania obejmowały również liczbę przesyłanych maili, których było 294 miliardy, czyli 2,8 milionów na sekundę! Dziś nawet nie zastanawiamy się nad zaletami elektronicznego przesyłania danych i informacji, ale wcześniej było to nie do pomyślenia. Jednak na największe zalety takiej sytuacji wskazuje się przede wszystkim ogromną oszczędność nie tylko czasu, ale również kosztów komunikacji.

 

Jak przekazywano listy? 

Pierwsze listy przekazywane były dzięki państwowej służbie pocztowej. Opieczętowane wiadomości wręczano kurierom, którzy konno bądź pieszo dawali list adresatowi. W czasach biblijnych ludzie zamożni wykorzystywali również do tej czynności swoich niewolników, ale większość wiadomości przekazywano przez znajomych, rodzinę, ale również nieznajomych podróżnych, kupców czy żołnierzy. W starożytnej Persji, Egipcie czy Grecji wykorzystywano do przesyłania listów gołębie pocztowe. Miały przekazywać informację o zwycięzcach Olimpiad, ale również o wzywaniu pomocy przez wojska. Gołębie bardzo popularne były również podczas I wojny światowej, gdzie pełniły bardzo ważną rolę. Wyposażone w obrączki wroga, miały go zmylić, by przekazał cenne wiadomości właśnie za pomocą gołębia. Niektóre ptaki zostały nawet odznaczone medalem za męstwo!

Poczta tradycyjna

W Polsce za początek działalności poczty przyjmuje się rok 1558. Wtedy to król Zygmunt August powołał Pocztę Królestwa Polskiego, a opiekę  nad całą instytucją sprawował poczmistrz. Kilka lat później powołana została pierwsza ordynacja pocztowa, później wprowadzono zasady płatności za przesyłki. Władysław IV Waza przeniósł zarząd poczty do Warszawy, a liczba placówek w całym kraju wciąż rosła. Najlepsze czasy dla papierowych listów w Polsce zaczęły się w latach 60tych, a poczta dostarczała ok. 900 mln listów rocznie. Tak duże liczby przesyłanych tradycyjnie wiadomości utrzymywały się do roku 1989. Choć wszelkie pisma urzędowe, sądowe czy bankowe wciąż przesyłane są w tradycyjny sposób to listy jednak coraz częściej ustępują paczkom.

Koperty

Sklepy internetowe mają się bardzo dobrze, a zamawiając towary Klienci zawsze mają pewność, że nawet te najbardziej delikatne produkty dotrą do nich w nienaruszonym stanie. Z tym zadaniem radzą sobie doskonale specjalne koperty bąbelkowe o różnych kształtach i rozmiarach bardzo popularne w sklepach wysyłkowych. Dzięki nim książki, płyty, a także ważne dokumenty nie będą narażone na uszkodzenia. Do bezpiecznego pakowania różnego rodzaju przesyłek możemy również wykorzystać specjalne folie pęcherzykowe czy termokurczliwe, a także taśmy, które ułatwią pakowanie produktów.