Gdy w sklepach brakowało podstawowych produktów żywnościowych, nikt nawet nie marzył o tym aby kupować gotowe środki czystości. Istniały wydatki ważniejsze, a ze sprzątaniem i porządkami radzono sobie i tak bardzo dobrze. Przede wszystkim używano tego, co było tanieskuteczne, a dziś powiedzielibyśmy, że bardzo ekologiczne. Większość środków do czyszczenia można była znaleźć w kuchni – nie to nie żart, bo cytryna czy soda oczyszczona to najwięksi pogromcy brudu w domach naszych babć.

Proste i ekologiczne sprzątanie

Dawniej wszystko co jedzono, uprawiano w ogródkach i używano do sprzątania było ekologiczne. Nie znano jednak tego określenia, a jednak odżywiano się lepiej niż dziś, nie stosowano chemicznych detergentów i chyba nikomu nie brakowało wszystkich dzisiejszych sklepowych specyfików. Do mycia okien wystarczyła woda z mydłem i często gazeta (aby nie zostawiać smug na szybach). A jakie jeszcze składniki doskonale niwelowały brud?

  • sok z cytryny
  • soda oczyszczona
  • ocet
  • boraks
  • olej roślinny

Tych pięć prostych elementów ułatwiało życie wszystkich domowych gospodyń, ale dlaczego nie zacząć ich używać również dziś? A oto krótki opis zastosowań i zalet ekologicznych i naturalnych bohaterów codziennych porządków.

fot. homeheaven.com.au

Sok z cytryny znany jest ze swoich właściwości wybielających, odkamieniających i czyszczących. Najczęściej używany jest do czyszczenia łazienek, a zwłaszcza wanny czy umywalki. Wywabia również uporczywe plamy i stosuje się go również podczas mycia naczyń.

Soda oczyszczona jest niezastąpionym środkiem pochłaniającym przykre zapachy, sprawdza się doskonale podczas czyszczenia kuchenek i usuwania spalenizny z garnków, odrdzewia śruby i czyści srebra.

Ocet nie pozostawia smug, dlatego można nim z powodzeniem czyścić wszystkie gładkie powierzchnie, a nawet dywany czy ekspres do kawy! Od wieków, rozcieńczony, był również używany do mycia lodówki, gdyż nie pozostawiał przykrego zapachu i smug.

Boraks najczęściej stosowany jest w postaci pasty. Wykorzystuje się go do mycia powierzchni, wybielania, odplamiania, odtykania rur, a nawet do walki z uciążliwymi insektami.

Olej roślinny sprawdza się doskonale nie tylko podczas gotowania. Również stosować go można do czyszczenia garnków i patelni, pielęgnacji ratanowych mebli czy konserwacji drewnianych powierzchni.

Inne ekologiczne środki czyszczące

Oprócz dostępnych w naszych domach naturalnych środków czyszczących, dla osób, które nie mają czasu na robienie pasty z sody oczyszczonej czy wyciskanie soku z cytryny istnieją także inne środki czystości. Są one równie bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia. Oprócz produktów dedykowanych do określonych powierzchni czyli na przykład łazienek bądź kuchni na rynku dostępne są produkty ogólnego użytku, które można stosować do różnego rodzaju pomieszczeń i wyposażenia mieszkania. Ich ceny wahają się w granicach 10 – 40 zł w zależności od pojemności specyfiku. Nie jest to więc zawrotna kwota, zwłaszcza, że produkty te nie zawierają znacznych ilości chemicznych środków. Wyróżnia je uniwersalność i przyjemny zapach, daleki od chemicznej woni niektórych silnych detergentów. Wśród bezpiecznych dla zdrowia i środowiska środków czyszczących znajdziemy m.in:

.

Wszystkie produkty są bardzo proste w użyciu i mają działanie bakteriobójcze. Warto zastanowić się nad zastosowaniem naturalnych i ekologicznych detergentów, które będą świetnie chroniły nie tylko nasze mieszkania i zdrowie, ale także nasze portfele.