Jak wiadomo, koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego bardzo ważne jest by zasłaniać przede wszystkim usta oraz nos. Należy również pamiętać, że wirus utrzymuje się w powietrzu nawet do 3 godzin, a osoby zarażone mogą przechodzić chorobę bezobjawowo. Ze względu na obowiązek zasłaniania ust oraz nosa, większość ludzi wybrała w tym celu maseczki, nie jest to jednak jedyna opcja. Do wyboru mamy również przyłbicę, która jest wykorzystywana głównie przez pracowników sklepów oraz instytucji. Niestety, każda z tych opcji ma nie tylko zalety, ale również wady.

Wady i zalety maseczki ochronnej

            Maseczki ochronne szczelnie zasłaniają usta oraz nos, jednak musimy pamiętać o tym, że nie każda z nich nie przepuszcza wirusów oraz zarazków. Najlepiej jest zdecydować się na taką, która ma wymienny filtr, ona bowiem najlepiej chroni przed koronawirusem. Niestety, ze względu na to, iż maseczka przylega do naszego ciała, skóra pod nią szybko się nagrzewa, powodując zaczerwienienia oraz inne reakcje skórne. Osoby noszące okulary, mają problem z zaparowanymi szkłami, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy również o tym, że maseczkę trzeba dość często wymieniać, dlatego musimy mieć ich kilka na zmianę.

Wady i zalety przyłbicy

            Ze względu na to, iż przyłbica nie okrywa szczelnie ust oraz nosa, wielu ekspertów ma wątpliwości, czy skutecznie chroni przed koronawirusem. Należy pamiętać, że personel medyczny wykorzystuje ją tylko jako jeden z wielu elementów ochronnych. Główną zaletą przyłbicy jest fakt, iż jest o wiele wygodniejsza od maseczki. Ponadto łatwo ją zdezynfekować, wystarczy spryskać tworzywo specjalnym płynem dezynfekującym, a następnie osuszyć. Niestety, skóra pod nią również dość szybko się nagrzewa, a okulary również mogą parować.

Czy warto nosić przyłbicę w czasie epidemii?

            Pomimo kilku wad, przyłbica jest dobrym wyborem w czasie epidemii. Ochrona oczu poprzez tego typu środki ostrożności, zmniejsza ryzyko zarażenia z 16 do 6 procent. Jak widać, oprócz zachowania odpowiedniej odległości oraz dezynfekowania dłoni, zasłanianie oczu, ust oraz nosa, jest równie ważną czynnością, którą powinniśmy wykonywać za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu.

            Pomimo tego, iż obostrzenia zmniejszają się, wirus nadal panuje, dlatego też nie powinniśmy rezygnować ze środków ostrożności oraz ochrony. Pamiętajmy, że chronimy nie tylko siebie, ale również naszych najbliższych. Zasłaniając twarz, tworzymy swego rodzaju barierę, która znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID – 19.