Lody to deser cieszący się największą popularnością. Najczęściej kupujemy je wiosną i latem. Setki różnych smaków, rodzajów oraz sposobów podania powoduje, że z chęcią po nie sięgamy nawet poza sezonem. Ich historia jest bardzo interesująca. Poznaj kilka ciekawostek dotyczących tego deseru!

Rodzaje lodów

Lody jest to deser tworzony z produktów mlecznych, wody lub napojów sojowych,  ryżowych owsianych, z tradycyjnymi dodatkami – owocami, czekoladą, jak również niestandardowymi – warzywami, alkoholem, a nawet mięsem.  Podawane są zazwyczaj w wafelkach, na patyku lub w pucharkach. Serwowane są z bitą śmietaną, kruszoną czekoladą, ciasteczkami, wafelkami, bakaliami i innymi dodatkami. Ze względu na surowiec główny z którego tworzone są lody, możemy je podzielić na lody mleczne, śmietankowe, owocowe, deserowe, mleczno – owocowe oraz sorbety. Natomiast ze względu na sposób produkcji dzielą się na:

- lody cukiernicze – sprzedawane ze specjalnych automatów. Wśród tych deserów wyróżniamy lody włoskie , które są średnio zamrożone, miękkie, zakręcone i napowietrzane, dzięki czemu zyskują swoją nietypową konsystencję, oraz lody amerykańskie, które są bardziej zmrożone i zbite.

- lody rzemieślnicze - coraz bardziej popularne nad Wisłą. Są zwykle wytwarzane przez lokalne lodziarnie z produktów wyższej jakości i bez dodatku konserwantów, stabilizatorów ani innych "poprawiaczy". Zazwyczaj są droższe od zwykłych lodów cukierniczych.

- lody przemysłowe – tworzone w maszynach przeznaczonych do produkcji ciągłej, pakowane do specjalnych pojemników lub innych opakowań, sprzedawane w sklepach i marketach.

Skąd się wzięły?

Desery mrożone stworzone zostały przez Chińczyków przed 3 tysiącami laty, natomiast do Europy trafiły dopiero w X wieku do Sycylii, poprzez przekazanie receptury przez Arabów. Najstarsza informacja w języku polskim pochodzi z XVII w. W 1783 roku Wojciech Wielądko umieścił je jako pierwszy w swojej książce kucharskiej. Początkowo serwowano je tylko na dworach królewskich, ponieważ były uważane za bardzo ekskluzywne danie. W okresie międzywojennym doszło do ich upowszechnienia  - poprzez sprzedaż lodów w waflach z wózków. Pierwszymi pakowanymi fabrycznie deserami  były stworzone w 1930 roku lody Pingwin.

Nietypowe smaki lodów

Na całym świecie cały czas wymyślane są nowe smaki lodów. Niektóre z nich  chcielibyśmy od razu spróbować. Wśród nich znajdziemy lody z czarnym sezamem, , popiołem kokosowym, z dodatkiem wody różanej, zielonej herbaty, lawendowe i wiele, wiele innych. Jednak oprócz tych zachęcających, znajdują się również takie, które wprawiają nas w zdziwienie i niedowierzanie. Są to lody z dodatkiem owczych wnętrzności, kurzych skrzydełek, bekonu, wołowych języków, warzyw takich jak ziemniaki, dynia, buraki, pomidor, czosnek itp., różnego rodzaju ryb, owoców morza, a nawet o smaku viagry czy dymu tytoniowego.

Sposób serwowania

Ze względu na ogromną popularność, lody podawane w są na niezliczoną liczbę rodzajów – od tradycyjnych wafelków, przez ciasteczkowe kubki,  wydrążone owoce, papierowe oraz plastikowe kubeczki i pojemniki,  talerzyki, aż po eleganckie salaterki i szklane pucharki. Sposób w jaki podamy lody zależy przede wszystkim od okoliczności.

Apetycznie, czyli jak?

Najbardziej tradycyjnym, jak również praktycznym rozwiązaniem, jest serwowanie  lodów w wafelkach. To bardzo popularny sposób, stanowiący dodatkową przekąskę. Takie wafelki możemy kupić w sklepie lub też zrobić samemu w domu. Potrzebne będą formy do pieczenia oraz formy do wafli.

Jeżeli zależy nam na elegancji podczas podawania deseru, wybierzmy szklane pucharki lub salaterki. Można w nich tworzyć niesamowite kompozycje, poprzez dodanie do nich owocowego sosu, bitej śmietany, bakalii, wafelków, świeżych owoców i wielu innych dodatków. Ze względu na wysoką elegancję, serwujmy je z długą, stalową łyżeczką koktajlową. Ponadto szkło bardzo dobrze sprawdzi się w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych, ponieważ oprócz eleganckiego wyglądu, dostatecznie dobrze izoluje lody od dodatniej temperatury otoczenia.

Papierowe pucharki wyróżniają się wyglądem – są w różnych wersjach  kolorystycznych, z wieloma motywami. Można również nanieść na nie swój własny wzór czy markę. Sprawdzą się na imprezy na świeżym powietrzu, jak również w przypadku serwowania lodów na wynos w przenośnych  punktach sprzedaży. Dobrze sprawdzają się podczas podawania każdego rodzaju lodów, w zależności od upodobań.

Pomysły na podanie lodów jest znacznie dłuższa. Jeżeli chcemy postawić na  maksymalną oryginalność, możemy wykorzystać wydrążone połówki, jabłek, pomarańczy, cytryn i innych owoców. Dobrym pomysłem jest również zaserwowanie lodów w kubeczkach z ciasta, w muffinkach, jak również w miseczkach zrobionych z czekolady. Dzięki temu na pewno zaskoczysz swoich gości!

Na co uważać?

Warto również na to zwrócić uwagę by wybór opakowania był jak najbardziej świadomy.

Wafelki, chociaż są najczęściej wybieranym sposobem serwowania lodów, niestety nie jest zbyt trwały. Szybko przemaka, a nasz deser rozpuszcza się przez słabą izolację temperatury. Nie jest to zatem dobry pomysł na podawanie lodów w eleganckich restauracjach.

Szklane pucharki do lodów, nie nadają się natomiast do sprzedaży lodów na wynos. Jeżeli decydujemy się na serwowanie deserów w taki sposób, musimy pamiętać, że jest to dość kruchy towar, który wymaga mycia ręcznego lub w zmywarce.

Papierowe pucharki nie są natomiast jadalne, przez co wielu smakoszom lodów może nie spodobać się taki sposób zajadania się deserem. Ponadto nie są aż tak eleganckie jak szklane pojemniki.

Lody chociaż są znane od tysięcy lat, to cały czas powstają nowe rodzaje, jak również wersje smakowe, które zaskakują niejednego smakosza tego deseru. Podawanie tego typu słodkości zależy nie tylko od naszych upodobań, ale również od ilości miejsca w naszym lokalu oraz sposobu sprzedaży. Szklane pucharki idealnie sprawdzą się w lokalach cukierniczych, natomiast papierowe opakowania oraz wafelki będą dobrym pomysłem dla mobilnych punktów sprzedaży. Pięknie podany deser nie tylko zadba o nasze kubki smakowe, ale będzie również ucztą dla naszych oczu.