Sprzątanie łazienki bywa często nielubianym zajęciem, głównie ze względu na konieczność mycia toalety. Zupełnie niepotrzebnie — jeżeli dobrze zorganizujemy sobie czas, łazienkę posprzątamy nawet w 20 minut. Jedyne, co musimy zrobić, to przygotować wcześniej odpowiednie środki czystości, szmatki, mopa, rękawice lateksowe i roboczy strój.

Mycie łazienki

Pierwszą czynnością, którą powinnaś/powinieneś wykonać, jest włożenie do miskiwszystkich przedmiotów, których nie będziesz w tym momencie używać, a które mogą przeszkadzać Ci w sprzątaniu. Pozbieraj również to, co leży na parapecie. Jeżeli dany produkt ma swoje miejsce w szafce, odłóż go tam do następnego użycia. Resztę możesz obmyć z kurzu wodą i wynieść w misce z łazienki. Wytrzep na podłogę brud i kurz ze wszystkich dywaników. Wynieś je również z łazienki i jeśli tego wymagają, wypierz w pralce.

Jeżeli jest to konieczne, pozamiataj w łazience, aby nie wynosić z pomieszczenia zbędnego brudu do pozostałej części mieszkania. Nie musisz robić tego bardzo dokładnie, podłogą zajmiemy się jeszcze na sam koniec sprzątania.

Zacznij od toalety. Nalej do wewnątrz muszli płynu i rozprowadź go szczotką. Po zakończonej czynności zostaw szczotkę w środku, aby pozbyć się bakterii. Użyj płynu do mycia łazienek i spryskaj nim lustro, umywalkę i baterię, toaletę z zewnątrz oraz klapę i prysznic (szyby, brodzik oraz baterię). Weź pierwszą, czystą szmatkę i przetrzyj nią dokładnie lustro. Uważaj na smugi! Następnie umyj brodzik, szyby, baterię od prysznica gąbką. Całość spłucz letnią wodą. Szyby od prysznica wypucuj płynem do szyb i suchą szmatką.

Weź szmatkę, którą wcześniej przecierałaś lustro i wytrzyj nią na sucho wszystkie elementy pod prysznicem, które wcześniej spłukałaś wodą. Drugą szmatką przetrzyj toaletę. Szczotką, która w niej została, wyszoruj wnętrze toalety i spłucz wodę. Wytrzyj muszlę, deskę oraz spód toalety. Na koniec umywalka — wyczyść ją przy pomocy gąbki. Następnie wysusz szmatką.

Podłogę zamieć lub odkurz za pomocą odkurzacza, a następnie umyj mopem zamoczonym w ciepłej wodzie z płynem. Pamiętaj o brudnych kątach.

Gotowe!

Ekologiczne sprzątanie

www.zdrowienazdrowie.pl

Czysta łazienka to również ekologiczna łazienka. Jak sprzątać łazienkę za pomocą naturalnych środków?

Zainwestuj w ocet. Jedna butelka kosztuje naprawdę niewiele, a starcza na bardzo długo. Produkt ten doskonale rozpuszcza różnego rodzaju zanieczyszczenia, jest szczególnie skuteczny zwłaszcza w połączeniu z sodą. Ta również kosztuje grosze, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka paczek naraz.

Do niektórych rodzajów zabrudzeń przyda się boraks, fachowo nazywany solą sodową kwasu borowego. Jego cena również jest niska, ale nie kupimy go w każdym sklepie. Warto zajrzeć zatem do sklepów i portali internetowych, gdzie namierzymy ten środek dużo szybciej. Czasem można go także znaleźć w aptekach lub sklepach przemysłowych ze sprzętem do spawania, gdzie występuje jako topnik do lutowania twardego.

Pamiętaj — czysta łazienka, to zdrowa łazienka. Dbaj o nią każdego dnia!