Funkcje rękawiczek jednorazowych

Rękawiczki jednorazowe najczęściej kojarzą nam się ze szpitalem i gabinetami lekarskimi. I to skojarzenie od razu mówi nam, że pełnią rolę ochronną i zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów, bakterii czy wirusów z dłoni na innego człowieka lub przedmioty. Dlatego też stały się tak bardzo popularne w czasach pandemii i zaczęli z nich korzystać niemal wszyscy ludzie na całym świecie.

Rękawiczki jednorazowe są również idealne podczas prac domowych i ogrodowych. Zapewniają ochronę przed zabrudzeniami ziemią, farbą czy środkami do ochrony i nawozu roślin. Świetnie sprawdzają się również w kuchni – obieranie i krojenie buraków czy drylowanie wiśni nie musi wiązać się z późniejszym szorowaniem dłoni.

Rodzaje rękawiczek jednorazowych

  • Rękawiczki lateksowe – jak sama nazwa wskazuje to rękawiczki wykonane z lateksu. Są najbardziej popularne ze względu na dużą wytrzymałość i wysoką dostępność. Doskonale chronią przed drobnoustrojami, bakteriami, wirusami oraz wszelkimi płynami. Ich jedynym minusem jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznych u osób uczulonych na kauczuk.
  • Rękawiczki nitrylowe – to doskonały zamiennik rękawiczek lateksowych, na które zdarza się reakcja alergiczna. Wykonane są z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, który jest delikatniejszy od lateksu. Ma to jednocześnie swoje wady i minusy. Zaletą jest lepsze czucie poprzez rękawiczki, co doceniają szczególnie lekarze i pielęgniarki. Ich wadą jest mniejsza wytrzymałość.
  • Rękawiczki winylowe – bardzo wytrzymałe i odporne na środki chemiczne rękawiczki wykonane z PCV. Niestety materiał ten nie jest zbyt elastyczny, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaki rozmiar będzie nam potrzebny. Rękawiczki te nie rozciągają się, a zbyt mocne naciąganie na dłonie powoduje ich pękanie.
  • Rękawiczki foliowe – jednorazowe rękawiczki wykonane z przezroczystej folii spotykane są najczęściej w sklepach spożywczych i piekarniach. Służą do nakładania pieczywa, warzyw i owoców, chroniąc je przed przenikaniem bakterii i wirusów znajdujących się na dłoniach. Nie są zbyt wytrzymałe, ale doskonale spełniają swoją rolę.