• kiedy czynności takie jak sprzątanie wykonujemy automatycznie, mamy czas na przemyślenia, a pomysły często niespodziewanie przychodzą nam do głowy,

  • wpuszczone do mieszkania słońce sprawia, że mamy więcej energii i lepsze samopoczucie,

  • wiosenne porządki są również okazją do nauki systematyczności i konsekwencji, a także do umiejętnego planowania obowiązków,

  • wiele osób zaczyna sprzątać kiedy są zdenerwowane i chcą odreagować stres.

przez nas potraw.

Te wszystkie emocje towarzyszące sprzątaniu i wiosennym porządkom są okazją do tego, aby nie tylko rozpocząć porządkowanie przestrzeni wokół siebie, ale również własne życie. Tak podchodzą do porządków psychologowie. Nie każdy jednak traktuje sprzątanie jako domową terapię, a jako przykry obowiązek, który wykonać należy prędzej czy później.


Planowanie porządków

Aby nie utonąć w wirze wiodących proszków i płynów do mycia szyb, należy ułożyć sobie dobry plan, według którego będziemy robić porządki. Niektórzy wolą zrobić wszystko w jednym dniu, inni rozkładają sobie pracę na kilka dni. My radzimy jak zaplanować sprzątanie, aby nie niweczyć wcześniej już wykonanej pracy.

  • po pierwsze przeglądamy szafy i schowki wyrzucając lub oddając niepotrzebne rzeczy i bibeloty,

  • chowamy zimowe ubrania i buty robiąc miejsce na wiosenna i letnią garderobę,

  • pierzemy i prasujemy firany i pościel,

  • przesadzamy kwiaty,

  • odkurzamy, myjemy podłogi,

  • na końcu możemy zadbać o wiosenny wystrój.

fot. Flickr/Twentyfour Students

Czego używały nasze babcie?

Co ważne, do wiosennych porządków warto zaangażować wszystkich domowników i również im rozplanować obowiązki lub wysłać ich do sklepu po wszystkie potrzebne do sprzątania środki. W sklepach dostępne są tysiące proszków i detergentów, dzięki którym nasze mieszkanie będzie błyszczeć. Jednak nasze babcie nie znały tego typu metod, a jednak ich mieszkania można by dziś pokazywać w magazynach wnętrzarskich. Ponadto, coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się ekologiczne metody sprzątania i wykorzystywanie preparatów dostępnych w prawie każdym domu. Wśród nich możemy znaleźć sodę oczyszczoną, której cena jest w porównaniu ze środkami czyszczącymi bardzo niska, a detergent ten sprawdza się doskonale jako środek czyszczący do szorowania zabrudzeń. Świetnie też pochłania przykre zapachy na przykład zwierząt domowych. W każdym domu znajdzie się także ocet i kwasek cytrynowy. Ten pierwszy świetnie wyczyści kamień i tłuszcz, a kwasek cytrynowy odświeża i usuwa kamień. Cena tych środków jest nieporównanie niższa niż tych dostępnych w sklepach, a ich działania nie odbiega niczym od drogich detergentów.

 

Co oprócz środków myjących?

Nie tylko środki czyszczące i detergenty pomogą nam w wiosennych porządkach. Pod ręką oprócz gąbek i ścierek warto mieć również worki na śmieci, do których wrzucimy niepotrzebne już rzeczy, ale również śmieci. Worki dostępne są w małych i większych rozmiarach dzięki czemu dopasować je możemy do własnych potrzeb. Gumowe rękawice sprawdzą się doskonale w przypadku używania silnych środków myjących. Dziś oferta rękawic jest bardzo różnorodna, możemy dopasować je pod względem materiału,z którego są wykonane. Wśród nich znajdziemy więc te lateksowe, gumowe, czy foliowe. Dzięki rękawicom chronimy delikatną skórę dłoni przed podrażnieniami i zaczerwienieniem spowodowanymi działaniem detergentów. Oprócz rękawic i worków na śmieci, podczas wiosennych porządków warto mieć pod ręką ręczniki papierowe, dzięki którym szybko i bez problemu wytrzemy kurze czy umyjemy okna.

Wiosenne porządki nie muszą być przykrym obowiązkiem jeżeli zaplanujemy je odpowiednio wcześnie i rozłożymy na kilka dni. Poza tym, mogą być świetnym sposobem nie tylko na lśniący dom, ale na uporządkowanie naszych osobistych spraw.