Do czego najczęściej używamy folii aluminiowej?


Folia aluminiowa na rolce znajduje się zapewne w każdej kuchennej szafce lub szufladzie. Służy nam do pakowania kanapek i innych przekąsek na drugie śniadanie. Dodatkowo dzięki doskonałemu przyleganiu do rożnych kształtów i powierzchni często zastępuje pokrywki i chroni żywność przed wysychaniem czy wydobywaniem się zapachów, na przykład w lodówce.


Folia aluminiowa świetnie nadaje się także do pieczenia. Możemy używać jej do zawijania mięsa i warzyw, a także jako podkład pod blachę, który ułatwia późniejsze sprzątanie piekarnika.


Folia aluminiowa różni się między sobą grubością i długością. Grubsza folia jest bardziej odporna na rozerwania. Sprzedawana jest najczęściej w rolkach o różnych długościach, rzadko o innych szerokościach. Dodatkowo możemy wybierać standardowe folie lub w specjalnym opakowaniu z nożykiem ułatwiającym równe odrywanie.


Jakie właściwości ma folia aluminiowa?


Nie każdy wie, że folia aluminiowa ma dwie strony – matową i błyszczącą. I każda z nich ma inne właściwości. Jeśli zawiniemy żywność błyszczącą stroną do wewnątrz, wtedy przygotujemy jedzenie do pieczenia, ponieważ błyszcząca strona odpowiada za zatrzymywanie ciepła. Matowa strona sprawdzi się do przechowywania jedzenia w lodówce, a także pakowania drugiego śniadania, które na dłużej utrzyma optymalną temperaturę.


Warto pamiętać, że folia aluminiowa to metal, dlatego nie wolno podgrzewać zawiniętych w niej potraw w mikrofalówce, ponieważ możemy ją uszkodzić.


Dodatkowe zastosowania folii aluminiowej:

  • Pomoże wyczyścić przypalone garnki- wystarczy kawałek folii aluminiowej zwinąć w kulkę i mamy gotowy druciak do przypaleń. W ten sam sposób możemy wyszorować blachy piekarnika oraz kratkę od grilla. W razie potrzeby może służyć jako zmywak do mycia naczyń, gdy akurat nie mamy nowego pod ręką.
  • Naostrzy nożyczki – jeśli czujemy, że nożyczki straciły swoją ostrość, wystarczy nam mały arkusz folii aluminiowej. Wystarczy przeciąć go kilka razy nożyczkami i od razu zauważymy różnicę.
  • Sposób na elektryzujące się ubrania – jeśli zauważymy, że ubrania się elektryzują i nieprzyjemnie się je nosi, wystarczy że wrzucimy kulkę z folii aluminiowej do bębna pralki przy następnym praniu. Folia zredukuje ładunki elektrostatyczne i ubrania przestaną „strzelać nas prądem”.
  • Ułatwi prasowanie – wystarczy deskę bez pokrowca owinąć równo folią aluminiową, błyszczącą stroną na zewnątrz. Następnie nakładamy pokrowiec. Dzięki folii, która odbija ciepło, będziemy mieć uprasowane ubrania od razu z dwóch stron.
  • Wyczyści żelazko – kulka z folii aluminiowej pomoże też wyczyścić przypalenia z żelazka. Wystarczy pocierać ją o zabrudzenia aż do całkowitego wyczyszczenia.
  • Usunie rdzę – jeśli zauważymy na kranach czy innych powierzchniach małe ogniska rdzy, możemy spróbować wyczyścić je kulką z folii aluminiowej.
  • Pomoże usunąć lakier hybrydowy – jeśli potrzebujemy zdjąć stary lakier hybrydowy, możemy położyć na paznokciach waciki nasączone acetonem, a następnie zawinąć je folią aluminiową. Folia nie pozwoli acetonowi szybko się ulotnić i przyspieszy proces zdejmowania lakieru.
  • Wyczyści srebro – jeśli widzimy, że nasze srebrne sztućce, biżuteria lub inne srebrne przedmioty straciły swój blask, możemy je wyczyścić za pomocą folii aluminiowej. Wystarczy dno miski wyłożyć arkuszem folii, nalać wody i włożyć srebro. Po kilku godzinach możemy wyczyścić srebro miękką ściereczką, a będzie wyglądało jak nowe.
  • Ochroni małe elementy przy remoncie – folia idealnie nadaje się do owijania klamek, kinkietów i innych przedmiotów podczas remontu. Nie niszczy powierzchni, tak jak może to zrobić taśma, jest łatwa w zawijaniu i niezwykle praktyczna.