Wiosenne porządki w domu


Wiosenne porządki to czas, w którym przenosimy mieszkanie z zimowej epoki do ciepłego, jasnego i schludnego miejsca. Dłuższy dzień, dostęp do światła słonecznego i wyższe temperatury wpływają pozytywnie na nasz nastrój i pobudzają do działania. Dlatego to najlepszy okres do sprzątania i organizacji swojej przestrzeni.
Aby porządki przebiegły szybko i skutecznie warto rozplanować je na kilka dni czy weekendów. Chcąc uprzątnąć całe mieszkanie potrzeba trochę więcej czasu niż kilku godzin. Przygotowaliśmy harmonogram działań, które mogą pomóc w wiosennych porządkach.


Dzień 1 – mycie okien


Czyste i lśniące okna potrafią diametralnie zmienić każdy pokój. Po zimowej aurze z pewnością będą potrzebować czyszczenia. Nie możemy zapomnieć o ramach i parapetach. Do mycia szyb polecamy płyn do mycia szyb i luster Voiger z wygodnym dyfuzorem. Świetnie radzi sobie z zabrudzeniami atmosferycznymi, tłustym osadem czy odbitymi palcami. Świetnie nadaje się do mycia szyb i luster w połączeniu z ręcznikami papierowymi czy ściereczkami z mikrofibry.


Przy okazji mycia okien nie zapominajmy o umyciu wszystkich luster, także tych na szafach oraz szyb w witrynach, drzwiach i szafkach kuchennych.


Do czyszczenia ram okiennych i parapetów, bardzo dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń, który znajduje się w każdej kuchni.


Dzień 2 – czyszczenie ścian


Przy codziennym sprzątaniu często zapominamy o czyszczeniu pionowych powierzchni mieszkania. Zacznijmy od zebrania pajęczyn i kurzu ze wszystkich ścian, najlepiej za pomocą mopa lub szczotki na długim kiju. Jeśli mamy ściany pomalowane farbą lateksową lub odpornej na zmywanie, warto przemyć się chociażby samą wilgotną ścierką.


Najważniejsze i najtrudniejsze do sprzątania są z pewnością płytki. Glazura znajdująca się w łazience często ma na sobie osad z mydła oraz kamień. Usunięcie zalegającego przez dłuższy czas brudu z płytek może nie być łatwe i wymagać cierpliwości. Do mycia łazienkowej glazury, a także armatury i kabin prysznicowych polecamy poziomkowy płyn do mycia łazienek Voiger. Płyn jest niezwykle skuteczny i jednocześnie uniwersalny – tak naprawdę do wyczyszczenia łazienki nie potrzebujemy innych środków.


Kolejnym miejscem w domu, gdzie mogą znajdować się zabrudzone płytki jest kuchnia. Te zazwyczaj nie posiadają kamiennego osadu, są za to pokryte tłuszczem i plamami po jedzeniu, szczególnie jeśli płytki znajdują się w pobliżu kuchenki. Do usunięcia tak trudnych zabrudzeń wymagany jest specjalny płyn odtłuszczający Meglio.


Dzień 3-5 – sprzątanie w szafkach i szafach


Wiosenne porządki nie mogą odbyć się bez sprzątania w szafach. Nadszedł czas, aby pochować zimowe kurtki, szaliki i ciepłe swetry. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wyciągnięcie całej garderoby w jedno miejsce i posegregowanie je na kilka kupek. W jednej układajmy rzeczy, które lubimy, często nosimy lub będziemy nosić w cieplejsze dni. W drugiej rzeczy za małe lub za duże. W trzeciej powinny znaleźć się ubrania nieodpowiednie do pory roku, a w czwartek ubrania zniszczone, znoszone lub z plamami, z którymi nie poradził sobie wybielacz. Specjaliści uważają, że na drugiej kupce powinny znaleźć się również ubrania, których nie zakładaliśmy od roku – widocznie są nam całkowicie zbędne i tylko zajmują miejsce w szafie.


Przed schowaniem do szafy ubrań z pierwszej kupki, sprawdźmy czy są czyste, nie posiadają dziurek czy przetarć oraz nie wymagają odświeżenia. Ubrania z drugiej sterty możemy oddać lub sprzedać, dzięki czemu uszczęśliwimy nimi kogoś innego i wpłyniemy pozytywnie na ekologię. Trzecią część ubrań chowamy do pudeł lub w inne wyznaczone miejsce, gdzie poczekają na nas do późnej jesieni. Ciuszki z czwartej kupki najlepiej wyrzućmy lub wykorzystajmy jako ścierki.


Kiedy już uprzątniemy ubrania warto zabrać się za szafki kuchenne. Musimy zrobić przegląd żywności i sprawdzić ich termin przydatności. Wszystkie szafki warto przemyć antybakteryjnym płynem Voigt, który jednocześnie wyczyści i zdezynfekuje półki.


Po uporaniu się z kuchnią to samo należy zrobić w szafkach łazienkowych. Warto pamiętać o tym, że kosmetyki również mają okres przydatności. Trzeba zwrócić uwagę głównie na produkty stosowane do twarzy. Zazwyczaj czas przydatności określony jest w miesiącach i po określonym czasie należy je po prostu wyrzucić głównie ze względów higienicznych.


Na koniec czekają nas porządki w szafkach i szufladach pozostałych mebli. Uporządkowanie przestrzeni pomoże na dłużej zachować schludny wygląd mieszkania.

Dzień 6-7 – mycie przedmiotów nieoczywistych


Jak często myjemy oprawy oświetleniowe, drzwi czy dekoracyjne szkło? Wiosna jest najlepszym czasem na kompleksowe sprzątanie mieszkania. Są takie miejsca, o których na co dzień zapominamy. W szczególności są to klosze lamp, klamki oraz drzwi. Dodatkowo warto wyczyścić piekarnik specjalnym płynem ułatwiającym usuwanie przypaleń oraz zmywarkę i pralkę.


Przynajmniej raz do roku powinniśmy też wyciągnąć z witryn szkło, porcelanę i kryształy. Ich mycie pozwoli im odzyskać dawny blask i na nowo staną się ozdobą mieszkania.