Krótka historia gumki recepturki

Za gumki recepturki powinniśmy podziękować londyńskiemu wynalazcy Stephenowi Perry’emu. 17 marca 1845 roku otrzymał patent na gumki, które stworzył z myślą o spinaniu dokumentów i luźnych kartek papieru. Jeszcze wtedy nikt nie wiedział, jaką rolę odegrają one we współczesnym życiu. Ich nazwa nasunęła się po dużym zainteresowaniu produktem przez branżę aptekarską. Okazało się, że gumki idealnie mocują papierowe recepty do szklanych butelek.
W Stanach zyskały największą popularność w 1923 roku, gdy ktoś wpadł na pomysł spinania gazet rozciągliwymi gumkami, dzięki czemu przy dostarczaniu gazet wszystkie kartki pozostawały na miejscu.


Z czego wykonane są gumki recepturki


Co ciekawe proces produkcji gumek recepturek od czasu otrzymania patentu praktycznie się nie zmienił. Produkowane są z naturalnego kauczuku lub tzw. gumy wulkanizowanej. Z różnych wielkości gumowych rurek odcina się pożądaną szerokość, z czego powstają gumki recepturki. Najbardziej uniwersalne są właśnie gumki recepturki wykonane z kauczuku.
Na rynku pojawiły się także gumki recepturki wykonane z lateksu. Najczęściej mają bezbarwny kolor, dzięki czemu świetnie sprawdzają się tam, gdzie nie chcemy, aby widoczne. Gumki lateksowe znalazły swoje zastosowanie we florystyce, biurach i przy pakowaniu produktów.


Zalety i zastosowanie gumek recepturek

Gumki recepturki tak naprawdę wciąż używane są do zadań, do jakich zostały stworzone, jednak ich przydatność w codziennym życiu mocno wydłużyła listę zastosowań.
Gumki recepturki są trwałe i można używać ich wielorazowo. Po rozciągnięciu szybko wracają do swojego pierwotnego stanu i są gotowe do ponownego użycia. Elastyczne gumki nie pękają nawet po mocnym rozciągnięciu – trzeba użyć naprawdę dużej siły, aby gumka pękła. Co ważne są odporne na działanie wilgoci, wody, a także środków chemicznych i nawet rozpuszczalników.


Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie i coraz bardziej pomysłowe. Najpopularniejsze zastosowanie gumek recepturek to:


• Łączenie dokumentów i luźnych kartek
• Spinania banknotów
• Związywanie kabli
• Łączenia zestawów produktów
• Związywania pęczków warzyw i ziół