• Gdzie najwięcej zużywa się kubków papierowych?
  • Czy kubki papierowe wykonywane są tylko z papieru?
  • Jakie zamienniki jednorazowe możemy wykorzystać?
  • Czy kawa na wynos musi być podana w kubku jednorazowym?

Gdzie najwięcej zużywa się kubków papierowych?


Kubki papierowe kojarzą nam się głównie z kawiarniami, sieciami fast-food i stacjami benzynowymi. Kubki papierowe uchodzą za bardziej ekologiczne od kubków plastikowych, dlatego to właśnie w nich otrzymujemy kawę na wynos czy zimne napoje. Są również odpowiednie do serwowania gorących napojów, w przeciwieństwie do kubków wykonanych z plastiku.


Kubki papierowe zużywamy także często organizując przyjęcia plenerowe czy domówki. W takim przypadku do zimnych napojów lepiej jest wykorzystać kubki plastikowe, które po opłukaniu możemy wyrzucić do odpadów plastikowych.

Czy kubki papierowe wykonywane są tylko z papieru?


Niestety najczęściej do kubków papierowych dodawana jest specjalna, najczęściej woskowana powłoka, która zabezpiecza papier przed przemakaniem. Warstwa ta całkowicie wyklucza papierowy kubek z możliwości recyklingu, a oddzielenie jej od papieru jest właściwie niemożliwe.


Oczywiście nowoczesne technologie pozwalają już na stworzenie kubków papierowych bez plastiku. W tym celu łączy się w specjalny sposób kilka warstw papieru, dzięki czemu papier nie przemaka przez długi czas przy kontakcie z wodą.


Z drugiej strony, co da nam możliwość recyklingu papierowych kubków, skoro napój w takim kubku otrzymujemy poza domem, gdzieś w trasie lub w centrum podczas spaceru. W miastach właściwie nie spotyka się innych koszy na śmieci niż tych, przeznaczonych do odpadów zmieszanych. Kosze do recyklingu stoją najczęściej w zamkniętych wiatach lub wewnątrz osiedli, gdzie normalny spacerowicz, a tym bardziej kierowca nie ma możliwości wyrzucić śmieci do recyklingu.


Kubki papierowe bez plastiku będą jednak najlepszym zamiennikiem, jeśli posiadamy domowy kompostownik i będziemy wyrzucać do niego zużyte kubki.

Jakie zamienniki jednorazowe możemy wykorzystać?


Najbardziej optymalnym zamiennikiem jednorazowym są kubki wykonane z trzciny cukrowej. Do ich produkcji używa się pozostałości z trzciny powstałych po zbiorach tych roślin. Ich pozytywne oddziaływanie na środowisko jest więc dwufazowe – nie wymaga specjalnych wycinek roślin i jednocześnie wykorzystuje resztki roślinne, które normalnie poszłyby na zmarnowanie.


Kubki z trzciny cukrowej są biodegradowalne, dzięki czemu, przy odpowiednich warunkach ulegają całkowitemu rozkładowi. To zdecydowanie lepsza opcja niż tradycyjne kubki papierowe, nawet te bez żadnych dodatków, ponieważ wyrzucany papier do recyklingu musi być czysty, co znaczy, że nie może zawierać resztek napoju. A kubek z trzciny cukrowej, który jest zabrudzony kawą czy herbatą bez problemu ulegnie rozkładowi.

Czy kawa na wynos musi być podana w kubku jednorazowym?


Tylko wtedy, gdy nie posiadamy własnego, wielorazowego kubka. Wiele kawiarni, stacji benzynowych i inne punkty wręcz zachęcają do korzystania w własnych kubków. Wiadomo, że na spontanicznym wstąpieniu po kawę, nie będziemy mieć przy sobie kubka termicznego, ale wybierając się w trasę, możemy zabierać go ze sobą, szczególnie, jeśli często zdarza nam się picie kawy podczas jazdy samochodem. Wielorazowy kubek powinniśmy posiadać także wtedy, gdy mamy w zwyczaju kupowanie kawy na wynos, na przykład rano przed pójściem do pracy. Dodatkowo kubek termiczny na dłużej pozwoli cieszyć się ciepłym napojem, który jednocześnie nie parzy w dłonie, nie przecieka i ma możliwość szczelnego zamknięcia.