Od czego zacząć?

Ładnie urządzony balkon, pełen kwitnących kwiatów i pachnących ziół, to marzenie wielu z nas. A nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by nawet niewielkim i niezależnie od jego wielkości stworzyć tam przytulną i zachęcającą do odpoczynku przestrzeń.

Pierwszym krokiem do zorganizowania balkonowej przestrzeni powinno być uporządkowanie wszystkich przechowywanych tam rzeczy. Ta czynność będzie jednak wymagała silnej woli i zdecydowania. Chyba na każdym balkonie znajdują się rzeczy, które przechowujemy tam tylko dlatego, że brakuje na nie miejsca w mieszkaniu. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno są nam one potrzebne.

Jak często korzystamy lub zaglądamy do przechowywanych na balkonie drobiazgów? Na pewno wiele z nich już nam się nie przyda, będzie to więc odpowiedni moment, by pozbyć się zbędnych przedmiotów. Zostawmy natomiast to, co może się przydać do aranżacji balkonu na wiosnę. Na pewno warto zachować doniczki, łopatkę, konewkę i różnego rodzaju skrzynki i pojemniki, w których możemy posadzić rośliny.

Pomyśl o balustradzie

Początek wiosny to także doskonały moment na odświeżenie balkonowej balustrady. Warto więc porządnie ją oczyścić, a jeśli metalowe pręty wymagają pomalowania, najwyższy czas sięgnąć po pędzel i farbę. Warto także naprawić wszystkie elementy, które tego wymagają, a także przyjrzeć się podłodze. Bardzo często po zimie ona również wymaga zreperowania. To dobry moment, by wymienić płytki lub położyć drewniane klepki, które znajdziemy w każdym markecie budowlanym.

Po wykonaniu niezbędnych napraw czas na umycie podłogi. Płytki umyjmy mopem i uniwersalnym płynem do podłóg. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń możemy sięgnąć po mleczko do czyszczenia. Wyszorujmy także fugi. Jeżeli podłoga wyłożona jest drewnem, zastosujmy do jej mycia środek specjalnie do tego przeznaczony. Beton najłatwiej wyczyścić roztworem wody i amoniaku.

Czas na rośliny

Gdy mamy już przygotowaną bazę – odświeżony i czysty balkon, czas na aranżację naszego małego ogrodu. Warto więc przyjrzeć się doniczkom z zeszłego roku, jeśli takie mamy. W pierwszej kolejności musimy usunąć z nich starą ziemię – nie możemy jej użyć ponownie, bo mogły się w niej rozwinąć grzyby niebezpieczne dla roślin.

Następnie musimy wszystkie doniczki i pojemniki dokładnie umyć, na przykład wodą i płynem do mycia naczyń oraz wysuszyć. Pamiętajmy, by decydując się na rośliny, sprawdzić wcześniej jakie lubią warunki i wybierzmy te, które pasują do stopnia nasłonecznienia naszego balkonu. Jeżeli nasz balkon jest od strony południowej lub zachodniej, możemy także pomyśleć nad osłoną przed słońcem, z której skorzystają nie tylko niektóre rośliny, ale także my sami. Zadbajmy także o to, by kupić ziemię dopasowaną do wybranych przez nas roślin.

Na koniec – meble

Oczywiście każdy balkon ma inną powierzchnię i nie na każdym zmieści się kompletny zestaw mebli ogrodowych. Warto jednak w miarę możliwości wygospodarować miejsce na leżak lub chociaż niewielkie krzesełko, na którym w ciepłe dni będziemy mogli usiąść i relaksować się na naszym pięknie urządzonym balkonie. Na balustradzie możemy zawiesić lampiony lub LED-owe światełka, które wieczorami dodadzą niepowtarzalnego klimatu. Wymarzony balkon gotowy!