Klimatyzacja, wiatraki czy odpowiednie przygotowanie mieszkania?

Kiedy temperatury sięgają powyżej 25 stopni, również temperatura w budynkach podnosi się do niezbyt przyjemnej i mało optymalnej. Ciężko nam skupić się na pracy, nie chce nam się nic robić, bo przy najmniejszym wysiłku czujemy się zmęczeni i spoceni. Na myśl o gotowaniu odechciewa się jeść.

Mało kto posiada obecnie w domu czy mieszkaniu klimatyzację, więc próbujemy wspomagać się wentylatorami lub innymi ochładzaczami powietrza. Być może przynoszą pewną ulgę, ale za to pobierają mnóstwo prądu i mogą spowodować przewianie, szczególnie jeśli ustawimy je bezpośrednio na siebie. Złe używanie klimatyzacji, szczególnie ustawienie zbyt niskiej temperatury przed powrotem do domu może spowodować nawet szok termiczny organizmu. Dodatkowo, jeśli nie zadbamy o systematyczne czyszczenie, możemy nabawić się wielu chorób.

Są też inne, całkowicie darmowe sposoby na ochłodzenie mieszkania. Najważniejszą zasadą jest, aby nie otwierać okien, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w środku. Jeśli posiadamy żaluzje czy rolety, zasłaniajmy je w dzień, dzięki czemu unikniemy nadmiernego nagrzewania się pokojów. Wieczorem, gdy słońce już zajdzie, a temperatura opadnie, warto pootwierać wszystkie okna. Jeśli mamy taką możliwość, zostawmy je otwarte na całą noc i zamknijmy po przebudzeniu.

Jeśli mieszkamy w swoim domu, skorzystajmy z naturalnych dobrodziejstw. Drzewa i krzewy, które będą rzucać cień na ściany domu, również będą zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza budynku.


Chłodne napoje z domowym lodem

Domowa lemoniada jest doskonałym napojem chłodzącym, który możemy przygotować w kilka minut. Najważniejsze, to posiadać wcześniej zrobiony lód. Polecamy również dodawania do wody zmrożonych wcześniej owoców: truskawek, arbuza czy plasterków cytryny. Owoce warto wcześniej umieścić w specjalnym pojemniku do mrożenia. Możemy wykorzystać jednorazowe pojemniki plastikowe, które pozostały nam po jakimś innym produkcie. Dzięki czemu będziemy bardziej eko, a dodatkowo zamykany pojemnik zapobiegnie przesiąkaniu innych zapachów, dzięki czemu nasza lemoniada będzie jeszcze bardziej apetyczna.

Do zimnych napojów dodajemy kolorowe, ekologiczne słomki. Najlepiej te wykonane z papieru lub metalowe słomki wielorazowe. Słomki papierowe są niezwykle urocze i praktyczne. Dzięki nim napój nabierze letniego charakteru i sprawi, że chętniej sięgniemy po nawodnienie, które podczas upałów jest bardzo ważne.

Bezpośrednie chłodzenie ciała

W lodówce warto posiadać specjalne wkłady chłodzące, które mogą przynieść nam natychmiastową ulgę. Taki okład można stosować na najbardziej newralgiczne miejsca, takie jak nadgarstki, kostki, miejsca pod kolanami czy w zgięciu łokci. Jeśli nie mamy żelowych okładów, możemy wykorzystać do tego kostki lodu lub przygotowany wcześniej większy kawał zamrożonej wody, w odpowiednim pojemniku. Lód należy umieścić w ściereczce i dopiero przyłożyć go do ciała, aby nie doszło do odmrożeń.