Nowe rozporządzenie z 11 grudnia 2023

 

11 grudnia 2023 roku, w Polsce opublikowano nowe rozporządzenie wprowadzające opłaty za jednorazowe plastikowe kubki i pojemniki na żywność. To rozporządzenie jest częścią szerszych działań związanych z dyrektywą plastikową, mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu tworzyw sztucznych na środowisko.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, za jednorazowe plastikowe kubki na napoje, w tym również pokrywki i wieczka, będzie obowiązywała opłata w wysokości 20 groszy za sztukę. Natomiast za jednorazowe opakowania na żywność, takie jak te używane do dań na wynos, konsumenci będą musieli dopłacić 25 groszy za sztukę. Nowe opłaty mają obowiązywać od początku roku 2024.

Te nowe opłaty mają na celu zniechęcenie do używania jednorazowych plastikowych produktów i promowanie bardziej zrównoważonych alternatyw. Poprzez finansowe obciążenie wykorzystywania jednorazowych plastików, polityka ta ma zachęcić zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów do poszukiwania i stosowania bardziej ekologicznych opcji.

Wprowadzenie tych opłat stanowi istotny krok w dążeniu do redukcji ilości plastikowych odpadów, co jest kluczowym elementem w globalnych staraniach o ochronę środowiska. Jest to również część większego trendu obserwowanego na całym świecie, gdzie rządy i organizacje międzynarodowe podejmują konkretne działania w celu ograniczenia negatywnego wpływu plastiku na ekosystemy i zdrowie ludzkie.

 

Co do tej pory zmieniła dyrektywa plastikowa?

 

Dyrektywa plastikowa, znana również jako Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 roku, jest unijnym projektem mającym na celu ograniczenie produkcji i wykorzystywania tworzyw sztucznych, a w szczególności plastiku. Jej głównym celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zwłaszcza w środowisku morskim, gdzie 80–85% odpadów stanowią właśnie odpady plastikowe​.

Zgodnie z dyrektywą, produkty takie jak butelki na napoje do 3 litrów muszą mieć przymocowane do pojemników wieczka lub zakrętki, aby mogły być wprowadzone do obrotu. Dodatkowo, od 2025 roku wspomniane butelki będą musiały zawierać co najmniej 25% tworzywa sztucznego pochodzących z recyklingu, a od 2030 roku – 30%​.

Dyrektywa nałożyła także rozszerzoną odpowiedzialność na producentów określonych produktów, wymagając od nich pokrycia kosztów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, rozpowszechnianiem wiedzy o tych produktach, zbieraniem odpadów oraz sprzątaniem odpadów pochodzących z tych właśnie produktów​.

Jednym z kluczowych założeń dyrektywy jest stopniowe ograniczenie użycia i wprowadzenia do obiegu produktów z tworzyw sztucznych, zamiast ich nagłego wyeliminowania. Unia Europejska planuje stopniowe wprowadzanie ograniczeń od 2021 do 2030 roku​.

Dyrektywa plastikowa jest reakcją na rosnący problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego plastikiem, zwłaszcza w morzach i oceanach, gdzie plastik jest zjadany przez stworzenia morskie, szkodząc ich zdrowiu. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że 70% odpadów znajdujących się na plażach stanowią produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzyw sztucznych​.