1.        Krótka historia andrzejek w pigułce
  2.        Modne przekąski fingerfood
  3.        Paluszki, kabanosy i chipsy – nieodzowny element domówki
  4.        Kawa czy herbata – w czym podać napoje
  5.        Talerze i sztućce na andrzejkową zabawę
  6.        Pakujemy resztki
  7.        Dlaczego warto wykorzystać jednorazowe pojemniki na imprezie andrzejkowej?

Krótka historia andrzejek w pigułce

Andrzejki wypadają na noc między 29 a 30 listopada. To pogańskie obrządki, które zakorzenione są w polskiej historii od kilkuset lat. Samo święto św. Andrzeja ma oczywiście chrześcijańskie podwaliny, ponieważ św. Andrzej był jednym z apostołów. Jednak wiele zwyczajów i obrzędów związanych z andrzejkami, takich jak wróżby i magiczne rytuały, mają pochodzenie pogańskie.

Tradycje wróżbiarskie związane z andrzejkami często wywodzą się z dawnych wierzeń i praktyk pogańskich, które były popularne wśród Słowian przed przyjęciem chrześcijaństwa. Noc, w której obchodzone są Andrzejki, była uważana za czas, kiedy zasłona między światem fizycznym a duchowym jest cieńsza, co ułatwiało kontakt ze światem duchów, które wskazywały przyszłość.

Obecnie to czas doskonałej zabawy i spotkań z przyjaciółmi. Wróżby wykonywane są z przymrużeniem oka, co daje gwarantuje mnóstwo śmiechu i wspaniałych wspomnień.

Modne przekąski fingerfood

Przekąski typu fingefood to jedne z najbardziej popularnych przystawek na stołach. Są niezwykle wygodne, bo nie wymagają do jedzenia talerzyków i sztućców. Malutkie przekąski są więc idealne na andrzejkową imprezę. Koreczki, mini kanapeczki, roladki z tortilli, a nawet sushi możemy wyłożyć na estetycznych półmiskach. Najbardziej designerskie są półmiski z liści palmowych, które dodatkowo będą ozdobą stołu. Tańszym rozwiązaniem są półmiski z trzciny cukrowej, które są tak samo ekologiczne i biodegradowalne.

Jeśli stawiamy na efektowność, na stole możemy poustawiać specjalne pojemniki jednorazowe fingerfood, które z pewnością zwrócą uwagę gości. To najczęściej przezroczyste, małe pojemniki w różnych kształtach, w których możemy umieścić mini desery lub pojedyncze przekąski. Większe możemy wykorzystać na przykład na orzeszki, rodzynki i inne małe przysmaki.

Paluszki, kabanosy i chipsy – nieodzowny element domówki

Tego typu przekąski to tania i niezawodna opcja na każdą imprezę. Tylko jak zaserwować je na stole, żeby nie wyglądały przeciętnie? Polecamy przede wszystkim kolorowe kubeczki jednorazowe, które ożywią każdy wystrój. Kupując ich większy zapas, możemy je po prostu wręczyć gościom na napoje.

Dla większego efektu długie przekąski możemy umieścić w jednorazowych kieliszkach do szampana. Ich smukły kształt oraz wysoka nóżka pięknie wyeksponuje paluszki i ułatwi sięganie po zakąski.

Chipsy i chrupki możemy rozłożyć na aluminiowym półmisku lub papierowej tacce. Dzięki temu łatwo będzie je złapać i wziąć odpowiednią porcję. Takie półmiski doskonale sprawdzą się również do serwowania wędlin i serów.

Kawa czy herbata – w czym podać napoje

Organizując andrzejki z pewnością zaprosimy pokaźne grono znajomych. Zapewne wiele osób martwi się czy posiada w domu odpowiednią ilość szklanek, kieliszków czy kubków do herbaty. Jeszcze większy problem może się zrobić, gdy goście po niedługim czasie zażyczą sobie kolejnej kawy, a w zlewie mamy już czekające na zmywanie wszystkie kubki i filiżanki. Okropny scenariusz? Dlatego na każdą domową imprezę warto zaopatrzyć się w jednorazowe kubki, w których możemy serwować gorące i zimne napoje. Do gorącej kawy i herbaty najlepiej sprawdzą się kubki papierowe, a do napojów zimnych plastikowe kubeczki, o których wspominaliśmy wcześniej.

Przy okazji możemy kupić plastikowe kieliszki do wódki lub smakowych shotów, a także kufle do piwa, jeśli chcemy je serwować gościom oraz wytworne kieliszki do kolorowych drinków.

Talerze i sztućce na andrzejkową zabawę

Nie wszystkie przekąski możemy zjeść bez pomocy sztućców. Na stole powinny wiec znaleźć się jednorazowe talerze, których wielkość powinniśmy dobrać do ilości gości i przestrzeni na stole. Jeśli impreza andrzejkowa będzie odbywać się głownie przy stole, możemy postawić na najbardziej klasyczne talerzyki papierowe. Jeśli jednak będzie obowiązywał szwedzki stół możemy pomyśleć o czymś bardziej sztywnym, co będzie wygodnie trzymać w ręce, na przykład talerzyki plastikowe lub z trzciny.

Na stole powinny znaleźć się sztućce – możemy zdecydować się na standardowy zestaw z plastiku lub bardziej designerski z drewna. Jednorazowe sztućce możemy włożyć do kubeczka, aby były w zasięgu i w razie potrzeby można ich użyć do zaserwowanych przystawek.

Na imprezie nie może zabraknąć też kolorowych słomek. Ich kolor możemy wybrać dopasowując je do wystroju stołu lub postawić na kolorowy szał. Papierowe słomki z pewnością będą ozdobą każdego drikna.

Pakujemy resztki

Po każdej imprezie zostają niedojedzone przekąski, które możemy rozdać gościom, schować do lodówki lub zamrozić. Wcześniej warto zaopatrzyć się w zamykane pojemniki, które są idealne do transportu i przechowywania. Wiele przekąsek możemy też po prostu owinąć w folię aluminiową lub spożywczą, która przedłuży świeżość i zapobiegnie wysychaniu.

Dlaczego warto wykorzystać jednorazowe pojemniki na imprezie andrzejkowej?

Pojemniki jednorazowe mają wiele zalet:

  • Są wygodne i łatwe w użyciu - są lekkie i łatwe do przenoszenia oraz przechowywania, co sprawia, że są wygodne zarówno dla gospodarza, jak i gości.
  • Brak konieczności mycia - po zakończeniu imprezy nie trzeba martwić się o zmywanie dużej ilości naczyń, co oszczędza czas i pozwala odpocząć po zabawie.
  • Różnorodność rozmiarów i kształtów- możemy wybrać pojemniki odpowiednie do różnych typów przekąsek, od chipsów po małe kanapki czy owoce.
  • Możliwość recyklingu - wiele jednorazowych pojemników jest teraz wykonanych z materiałów przyjaznych dla środowiska i nadających się do recyklingu, przykładowo tworzywo PP, trzcina cukrowa czy papier.

Dodatkowo są estetyczne i można je kupić bez większego problemu. Dlatego coraz częściej decydujemy się na jednorazowe pojemniki zamiast organizować duże ilości porcelanowej czy szklanej zastawy stołowej, która niestety po imprezach często staje się niekompletna z powodu nieuwagi w ferworze zabawy.