Dyrektywa SUP – co to znaczy

Dyrektywa SUP dotyczy plastikowych opakowań jednorazowego użytku i innych wyrobów z tworzyw sztucznych (z ang. Single Use Plastic). Część z nich zostanie całkowicie wycofana z obrotu, a pozostałe będą miały pewne ograniczenia.

Jednym z punktów nowelizacji jest konieczność umieszczenia informacji o szkodliwości produktu na środowisko naturalne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wymieniło główne produkty, które będą podlegać nowym zasadom: "Taki obowiązek dotyczyć będzie takich produktów jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje".

Co ważne z obrotu zostają wycofane produkty wymienione w załączniku 7 dyrektywy UE, a także dodatkowo produkty produkowane z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Nowela obejmuje przede wszystkim patyczki higieniczne, sztućce plastikowe (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego, czyli tak zwanych styropianowych naczyń jednorazowych.


Kto za to zapłaci?


Punkty handlowe, które będą wydawać klientom żywność i napoje w opakowaniach jednorazowych są zobligowane do pobierania opłaty (maksymalnie 1 zł). Obowiązywać je będzie także konieczność posiadania alternatywnych zamienników, które są zgodne z nowelizacją. Każdy punkt gastronomiczny będzie więc musiał posiadać jednorazowe pojemniki na żywność i napoje, które będą wykonane z biodegradowalnych materiałów lub proponować pojemniki wielorazowego użytku.

Opłata za opakowanie jednorazowe, która będzie przerzucona na klientów ma być przeznaczona na pokrycie kosztów zagospodarowania tych odpadów.

Co więcej, przedsiębiorcy, którzy będą wprowadzać na rynek opakowania jednorazowego użytku będą musieli ponosić koszty prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych, które będą informować o szkodliwości plastiku i tworzyw sztucznych na środowisko naturalne.


Co jeszcze nowego w ustawie?


W poniższych punktach przedstawiamy, co jeszcze zmieni się w najbliższych latach:

  •  od 2025 roku każda butelka plastikowa będzie musiała zawierać minimum 25% recyklatu, a od 2030, aż 30%
  • plastikowe zakrętki do butelek o pojemności mniejszej niż 3 litry, będą musiały być na stałe przytwierdzone do opakowania
  • producenci wprowadzający na rynek opakowania plastikowe od 2025r będą musiały prowadzić selektywne zbiórki jednorazowych butelek plastikowych na poziomie minimum 77%, a od 2029r – 90%