Skąd pochodzą lody? Historia lodowych deserów


Pierwsze lody powstały w Chinach. I to już ponad 5000 lat temu! Co prawda nie miały zbyt wiele wspólnego ze współczesnymi lodami, ale już wtedy poznano smak mrożonej papki składającej się z mleka, ryżu i zmiażdżonych owoców, które wkładano do śniegu. W Europie tworzono kolejne, ciekawe wariacje, które zgodne były z tradycyjnymi smakami w poszczególnych zakątkach. Na przykład w Grecji do owoców z kruszonym lodem dodawano miód i wino, a w Rzymie urozmaicali smaki kwiatami i cynamonem.


Pierwsza prawdziwa lodziarnia została otworzona w Paryżu przez sycylijczyka w 1686r. A nawiązując do gorącej Italii, mamy ciekawostkę. Lody włoskie wcale nie pochodzą z Włoch. Ich nazwa pochodzi od maszyny, którą została wyprodukowana właśnie w tym kraju.


A w Polsce? Według zebranych informacji, pierwsze lody w Polsce pojawiły się dopiero niecałe 200 lat temu. Pierwszy przepis na lody opublikowała Florentyna Niewiarowska w książce kucharskiej “Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków oraz robienia konserw, galaret, marmolad, lodów, wódek, likierów, nalewek, ratafij najrozmaitszych konserw owocowych w spirytusie i occie, owoców suszonych w cukrze i t.p” w 1880r.


W pierwszych lodziarniach i cukierniach w Polsce, lody serwowano w formie lodowych kanapek. Szpatułką nakładało się porcję lodów wkładając ją między dwa małe wafelki. Obecnie mamy do wyboru dużo wygodniejsze formy podawania lodów na wynos. A który jest twoim ulubionym?


Lody w wafelku czy lody w kubełku?


Wafelki są klasycznym dodatkiem do lodów, zarówno gałkowych jak i z automatu. Mają różne kształty i wielkości, a dodatkowo są bardzo smaczne. Niestety często się kruszą i rozmakają pod wpływem rozpuszczających się lodów. Szczególny problem z jedzeniem lodów w wafelkach mają małe dzieci, które jedzą deser powoli, często niechcący krusząc rożek w małych rączkach.


Ciekawą alternatywą są papierowe kubełki na lody. Efektowne, kolorowe i nieprzemakalne. Można kupić je w wielu wzorach i rozmiarach. Doskonale sprawdzają się do serwowania każdego rodzaju lodów. A co ważne, można wykorzystać je również do deserów lodowych, które jeszcze niedawno można było podawać jedynie na miejscu, w szklanych miseczkach lub specjalnych kieliszkach.


Szeroki kubeczek na lody idealnie nadaje się do podawania lodów z dodatkami, takimi jak sosy, kawałki owoców, bita śmietana czy wielokolorowe posypki. Lody w kubeczku można jeść za pomocą drewnianego patyczka lub jednorazowej łyżeczki.


Zastąpienie wafelków papierowymi kubeczkami na lody jest również zbawieniem dla osób nietolerujących glutenu lub mających alergię na produkty zbożowe.


Według nas wprowadzenie do oferty kubeczków na lody jest doskonałym sposobem na zwiększenie sprzedaży. Wystawione na ladzie pastelowe, przyciągające wzrok pojemniczki z pewnością przyciągną nowych klientów, którzy chętnie skorzystają z szybkiej ochłody.