W dzisiejszym świecie nie potrzeba wykwalifikowanego dietetyka aby schudnąć lub nabrać masy. Podstawową wiedzę można nabyć online, poprzez strony internetowe. Istnieje wiele różnorodnych dietetycznych i kulinarnych portali oraz blogów, których autorzy zwracają szczególną uwagę na aspekt zdrowego odżywiania. 

Dużą popularnością cieszą się szczególnie takie przekąski jak sałatki oraz shake’i. Jeżeli chodzi o te drugie, stosowane są w dużej mierze przez sportowców, zarówno tych wyczynowych, jak i amatorów, którzy sięgają po nie przed i po treningach, w zależności od zawartych w napojach składników.

Orzeźwiający shake - zrób go sam!

Jaki jest zatem przepis na pożywny i orzeźwiający shake? Otóż nie ma jednej receptury, gdyż jest ich tyle, ile osób je przyrządzających. Można powiedzieć, że istnieje natomiast pewien podstawowy schemat, który stanowi swego rodzaju bazę przygotowywanych shake’ów.

Zatem w czym tkwi sekret każdego z popularnych napojów?

Po pierwsze mleko. To właśnie jest ich główny składnik. Naturalnie nie musi to być wyłącznie mleko krowie. Zamiast niego można zastosować którekolwiek z zamienników roślinnych, jak na przykład popularne w ostatnich latach mleko kokosowe.

Kolejnym z bazowych elementów każdego shake’a są owoce. Najlepiej gdyby były one świeże. Należy zatem skorzystać z dobrodziejstw pór roku i użyć owoców sezonowych. Jeżeli nie jest to możliwe, można także zastosować owoce tropikalne, całoroczne lub w najgorszym razie mrożone.

Połączenie mleka i owoców to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przyzwoitym shake’u.

Każdy następny dodatek zależy od upodobań konsumentów. Można dodać do napoju kostki lodu, jogurt, płatki lub otręby owsiane, a także element białkowy. Shake’i proteinowe są bardzo popularne zwłaszcza wśród osób uprawiających sporty, ale w ostatnim czasie stosują je również osoby, które chcą jeszcze bardziej wzbogacić swoją dietę i pokazać, że ich kuchnia także może być „fit”.

No właśnie – trend ten opanował już cały świat. Warto zastanowić się natomiast nad tym, co rzeczywiście jest dla naszego organizmu korzystne, a co wiąże się jedynie z modą na zdrowy tryb życia. Napoje typu shake z całą pewnością należą do tego pierwszego schematu, o ile stosujemy je rozsądnie i z umiarem.