Opakowania z kartonu

Tekturowe opakowania najczęściej wykorzystywane są do pakowania pizzy i zapiekanek. Już samo to, że kwadratowe opakowanie na pizzę, a szczególnie w dużym rozmiarze dyskwalifikuje je do chowania do lodówki. Nawet jeśli opakowanie na pizzę zmieści nam się na jednej z półek, zdecydowanie tego nie polecamy. Karton z otworami, które zapewniają  wentylację parującej pizzy nie nadaje się do przechowywania, ponieważ nie jest odporny na wilgoć, a tym bardziej na przechwytywanie zapachów. Więc kawałki pizzy mogą przejść zapachem innych produktów, albo cała lodówka będzie pachniała pizzą i jej dodatkami.

Papierowe opakowania to także kebab boxy, opakowania na ciasta, pączki i wiele innych. Jeśli chcemy koniecznie przechowywać je w lodówce, ale bez konieczności zmiany opakowania na inne, najlepszym sposobem będzie szczelne owinięcie pudełka folią aluminiową. Dzięki temu opakowanie nie nawilgnie, a zapachy nie będą się rozchodzić po lodówce.

Opakowania z tworzywa sztucznego

Pojemniki jednorazowe z polipropylenu to właściwie jedne z niewielu tego typu opakowań, które można wykorzystać ponownie. Plastik doskonale sprawdza się do przechowywania, a dodatkowo większość z opakowań nadaje się do podgrzewania w mikrofalówce.

Opakowania jednorazowe z polipropylenu wykorzystywane są bardzo często do pakowania dań obiadowych. Szczególnie pojemniki do zgrzewu, które idealne nadają się do tego zadania.

Opakowania PP spotkamy też przy zamawianiu deserów, sałatek i surówek. Tworzywo jest odporne na wilgoć, chroni przed odkształceniem posiłku, co jest niezwykle ważne przy transporcie, a także pozwala na łatwe przechowywanie żywności w lodówce. Dodatkowo są łatwo dostępne i ekologiczne, ponieważ po umyciu można oddać je do recyklingu.

Opakowania aluminiowe do pakowania posiłków

Pojemniki aluminiowe to bardzo ciekawa propozycja. Najczęściej serwuje się w nich różnego typu zapiekanki, które są przygotowywane w tym samym opakowaniu. Mowa tu szczególnie o lasagne, capsalonie czy zapiekankach ziemniaczanych.

Pojemniki aluminiowe świetnie trzymają zarówno ciepło jak i zimno. Co ważne, posiłki w opakowaniach aluminiowych można podgrzewać w piekarniku, ale absolutnie można wkładać ich do mikrofalówki. Aluminium nie straszne także mrożenie.

Opakowania biodegradowalne z trzciny cukrowej

Coraz częściej w gastronomii stawia się na ekologię, co wpływa również na pozytywny odbiór marki. Dlatego na rynku pojawiły się opakowania wykonane z pulpy trzciny cukrowej, które są biodegradowalne, a surowce wykorzystywane do ich produkcji to tak naprawdę odpady po zbiorach trzciny. Co ciekawe, opakowania z trzciny nadają się do podgrzewania w mikrofalówce, a nawet do mrożenia.