Dlaczego marnujemy jedzenie?

Czy wiecie, że w Polsce marnuje się rocznie aż 9 mln ton jedzenia? Pod tym względem zajmujemy piąte miejsce wśród europejskich państw. Jak widać, marnowanie jedzenia to problem na ogromną skalę, dlatego tak ważne jest, by już w obrębie własnego gospodarstwa domowego, postarać się jak najbardziej ograniczyćwyrzucanie żywności.

Dlaczego na świecie marnuje się tak dużo jedzenia? Wpływ na to ma powszechny i łatwy dostęp do żywności. Półki w sklepach uginają się od produktów, sklepy i supermarkety znajdują się niemal na każdym rogu, co zachęca nas do częstych zakupów. I nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy nie kupowali zdecydowanie zbyt dużo. Im więcej kupujemy, tym więcej żywności zdąży się zepsuć, zanim przyjdzie pora na jej zjedzenie. Co możemy zatem zrobić, by ograniczyć jej marnowanie?

Planowanie posiłków

Po pierwsze, warto zacząć od planowania swojego jadłospisu. Nie trzeba tego robić od razu na kilka tygodni do przodu, wystarczy, że zastanowimy się i spiszemy, co będziemy jeść w ciągu najbliższych trzech – czterech dni. Pamiętajmy, by w takim jadłospisie uwzględnić produkty, które mamy już w lodówce i spiżarni i te, które wymagają szybkiego zjedzenia.

Zakupy z listą

Zaplanowaliśmy już jadłospis na kolejny tydzień, nadszedł więc czas na zakupy. Koniecznie przed wyjściem z domu zróbmy listę. Pomoże ona nam powstrzymać się przed wrzucaniem do sklepowego wózka niepotrzebnych produktów, których nie mamy w planie jeść w ciągu najbliższych dni. Wybierając szybko psujące się produkty, sprawdzajmy także datę ważności. Uważajmy też na promocje, zwłaszcza jeśli dotyczą nabiału lub owoców. Nie kupujmy takich produktów na zapas, mimo okazyjnej ceny. Prawdopodobnie i tak nie będziemy w stanie wszystkiego zjeść, zanim się zepsuje.

Przechowuj w odpowiednich warunkach

Warto zapoznać się z tym, jak prawidłowo przechowywać produkty spożywcze, by jak najdłużej utrzymały świeżość. Dotyczy to szczególnie warzyw i owoców. Poszukaj informacji, które z nich należy przechowywać w lodówce i na której półce, które najdłużej pozostaną świeże na kuchennym blacie, a które lepiej trzymać w ciemnym i suchym miejscu. Zaopatrz się w folię spożywczą, woreczki i papier śniadaniowy – zdecydowanie przydadzą się w przechowywaniu, na przykład resztek z obiadu z poprzedniego dnia.

Bądź kreatywny

Kreatywność w kuchni przyda się, jeśli chcemy wyrzucać jak najmniej jedzenia. Resztki z wczorajszego obiadu niekoniecznie nadają się przecież do wyrzucenia. Z gotowanych warzyw przygotuj sałatkę, którą możesz zjeść na śniadanie lub kolację, a z mięsa ugotuj potrawkę na kolejny dzień. Wczorajsze ziemniaki to doskonała podstawa do zapiekanki czy kopytek. Czerstwy chleb przyda się na grzanki lub do tostów.

Pamiętaj o przetworach

Nie zapominajmy także, że szczególnie w sezonie, możemy większość warzyw i owoców przerobić na przetwory, które będą świetnie smakować jesienią i zimą. Korzystaj także z zamrażarki – w ten sposób można przechowywać niemal wszystkie półprodukty, a mrożone w sezonie warzywa i owoce zachowają wszystkie składniki odżywcze i będą jak znalazł zimą, gdy trudno na przykład o świeże truskawki.

A jakie są Wasze sposoby na niemarnowanie jedzenia?