Tektura falista to obecnie najpopularniejszy materiał, który jest wykorzystywany w różnych dziedzinach handlu, do pakowania produktów.

Czym charakteryzuje się tektura falista?

Tektura falista wykonywana jest najczęściej z trzech warstw papieru, z czego jedna przypomina harmonijkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, materiał ten jest bardzo wytrzymały, lekki, niedrogi, a co najważniejsze przyjazny dla środowiska.

Zalety tektury falistej

Tektura falista ma wiele zalet:

  •        Występuje w wielu rozmiarach, kształtach, jak również kolorach;
  •        Może być wykorzystywana do wielu konstrukcji, produkcji opakowań, a nawet mebli;
  •        Jest bardzo wytrzymała oraz lekka;
  •        Produkcja opakowań z tego materiału jest stosunkowo tania.

Historia tektury falistej

Tektura falista początkowo była wykorzystywana w celu usztywnienia cylindrów. W 1876 roku, Albert Jones opatentował wykorzystanie jej w celu pakowania butelek oraz lamp naftowych. W taki oto sposób, tektura falista została na stałe wprowadzona do obiegu, jako materiał opakowaniowy. W 1874 roku, Oliver Long umieścił po obu stronach tektury falistej kartony – to właśnie tak wygląda materiał z którego korzystamy do dziś. Ostatecznie, pod koniec XIX wieku, Robert Gair opatentował pudełko, które było wykorzystywane najczęściej do pakowania szklanych lub ceramicznych wyrobów.

Rodzaje tektury falistej

Tektura falista posiada kilka rodzajów:

  •        Dwuwarstwowa – składa się z pofalowanej tektury oraz linera. Najczęściej wykorzystywana jest do paczek wysyłkowych;
  •        Trójwarstwowa – składa się z dwóch warstw prostej tektury oraz jednej pofalowanej. Występuje w różnych wariantach, zależnych od wysokości lub grubości;
  •        Pięciowarstwowa – posiada pięć warstw, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Wykorzystywana jest najczęściej do wysyłek hurtowych lub wielkogabarytowych.

Zastosowanie tektury falistej

Tektura falista posiada zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in.:

  •        Handel – dzięki swoim właściwościom, tektura falista wykorzystywana jest do pakowania różnego rodzaju produktów. Jej wytrzymałość, elastyczność, estetyczny wygląd oraz niska cena sprawiają, że jest to najczęściej wybierany materiał do produkcji opakowań. Tektura falista cieszy się również popularnością, ponieważ można na niej nadrukować wiele skomplikowanych nadruków, będących reklamą dla firmy;
  •        Budownictwo – tektura falista to idealny materiał izolujący, dlatego też jest wykorzystywana jako podkład podłogowy. Niweluje nierówności, wycisza, jak również pomaga dłużej utrzymać odpowiednią temperaturę podłogi;
  •        Sztuka – dzięki swojej wytrzymałości oraz elastyczności, tektura falista wykorzystywana jest przez artystów do tworzenia swoich dzieł. Można z niej zrobić wiele dzieł takich jak meble, pudełka, zabawki dla dzieci oraz inne elementy wyposażenia domu.

Tektura falista nie tylko znajduje zastosowanie w wielu miejscach, ale jest również ekologiczna – można ją bowiem poddać recyklingowi. Podczas wyboru opakowań, warto mieć ją na uwadze, ze względu na dużą wytrzymałość, niską cenę oraz możliwość nadruku własnych grafik. Do tej pory, nie wymyślono lepszego materiału do pakowania od tektury falistej.