Smakołyk znany od stuleci

Pizza, czyli płaski placek przyrządzony z ciasta drożdżowego, pojawia się niemal w każdych kulturach i zdecydowanie nie jest wynalazkiem współczesności. W najprostszej formie, powszechna była już w starożytnym Egipcie oraz starożytnym Rzymie, wspomina się o niej również w dokumentach z X wieku! W czasach renesansu i późniejszych, przysmak ten cieszył się sporą popularnością, zachwycając kubki smakowe m.in. króla Ferdynanda Burbona II, czy też królowej Małgorzaty Sabaudzkiej (ponoć od jej imienia wzięła się nazwa najbardziej popularnego, podstawowego wariantu pizzy – Margherity). Początkowo, danie to cieszyło się ogromną sławą w Neapolu, stamtąd jednak szybko trafiło do Stanów Zjednoczonych, obecnie dominując w lokalach gastronomicznych niemal na całym globie.

Na grubym, czy na cienkim cieście?

Tak, jak zaznaczyliśmy w akapicie powyżej, bazą pizzy jest drożdżowy placek, wypiekany w mocno rozgrzanym piecu, posmarowany sosem pomidorowym, uzupełniony o tarty ser (zazwyczaj mozzarellę) i zioła. Bardzo popularnymi dodatkami są również pieczarki, pomidory, oliwki, cebula oraz owoce morza. Niektórzy preferują spożywanie pizzy z sosami (na przykład czosnkowym), inni zaś wspomniane sosy zastępują oliwą z oliwek – zwykłą lub z dodatkiem czosnku, papryczki chilli, albo suszonych pomidorów.

Częstą praktyką jest również przygotowywanie tej przekąski w wersji na słodko, z uwzględnieniem owoców, głównie ananasa (taka opcja występuje zwykle pod nazwą „hawajska”). Kwestia dodatkowych składników jest niezwykle ważna, jednak tak samo istotne jest samo ciasto. W wydaniu neapolitańskim, jego grubość wynosi maksymalnie trzy milimetry i pozbawiona jest okrągłych brzegów, odmiana rzymska jest nieco grubsza (od jednego do dwóch centymetrów) i ma mocno podniesione brzegi, a sycylijska jest natomiast prostokątna, ser znajduje się w niej pod sosem, jest ona również bardzo oszczędna, jeśli mowa o bonusowych składnikach.

Jak więc widać, niezależnie od tego, jak duże będą nasze kulinarne wymagania, na pewno znajdziemy taki rodzaj pizzy, który przypadnie nam do gustu. Co więcej, sami możemy pokusić się o własne kompozycje, uwzględniające nasze ulubione produkty. Nie powinno zatem dziwić, że pizza skradła serca smakoszom na całym świecie – w końcu każdy przyrządza ją tak, jak lubi!