Wróćmy do początku

Aby nieco lepiej zrozumieć popularność kebaba, musimy się nieco cofnąć w czasie. Początki tureckiej kuchni to czasy ludów koczowniczych. Nomadowie prowadzili w górach pasterskie życie, które było oparte na hodowli zwierząt i właśnie dzięki temu, wprowadzili nowe trendy w przyrządzaniu mięsa. Jadali głównie jagnięcinębaraninęwołowinę i przyrządzali je dokładnie w taki sposób, jak dzieje się to dziś.

Mięsa pieczono w glinianych piecach ziemnych na kawałkach drewna albo na otwartym ogniu. Baranina była krojona w drobną kostkę, gotowana na tłuszczu i solona. Do innego sposobu konserwacji mięsa należało suszenie na słońcu przyprawionych plastrów mięsa.

W Turcji panuje wyjątkowy stosunek do mięsa, co wynika z tradycji oraz nakazów islamu.
 

Jak powstał kebab?

Według legendy, kucharz z miasta Bursa, wymyślił słynny ruszt do kebabu. Pomysłowy kucharz zbudował pionowy ruszt (zamiast rusztu poziomego wykorzystywanego nad ogniskiem) i wypełnił go gorącym węglem, aby w środek wbić miecz z nadzianym, baranim mięsem. Tłuszcz, który spływał sprawiał, że mięso było odpowiednio soczyste i nie przypalało się. Dla Turka, kebab to po prostu mięso, które przyrządza się na wiele sposobów; baraninajagnięcinawołowina, ale dziś powszechnie kojarzy się kebab z mięsem na obracającym się rożnie, podawanym z sosamisurówkami w chlebie pita.

Karton Kebab Box – 50 sztuk / 25,76 zł

Rodzaje kebaba

Adana kebab – nazwa pochodzi od miasta Adana – danie jest grillowane i podawane na talerzu – kebab przyrządzany z mięsa baraniego. Danie to należy do dań ostrych.
Urfa kebab – przygotowywane podobnie jak kebab Adana, ale nie jest ostre i pochodzi od nazwy miasta w południowo – wschodniej Turcji.
Döner kebab – najpopularniejszy rodzaj kebabu, przyrządza się go z baraniny, wołowiny lub kurczaka. Mięso piecze się na obrotowym rożnie, a podczas pieczenia, tnie się odpowiednią ilość mięsa w postaci cienkich skrawków. Danie to podaje się na talerzu z ryżem, frytkami, albo w chlebku z pomidorami, ogórkami, sałatką.
Iskender kebab – podobne do döner kebab ale dodatkowo podaje się je z masłem i sosem pomidorowym. Danie można uzupełnić ostrą, zieloną papryką.
Ali nazik – kebab z bakłażanem. To własnie bakłażan nadaje charakterystyczny smak. Gdy bakłażan jest gorący, miesza się go z jogurtem, przyprawami i czosnkiem, tworząc pewnego rodzaju purée. Do purée dodaje się usmażone na oleju mięso wołowe lub jagnięce.
 

Ciekawe!

Czy wiesz, że:

Ojcami kebabowego street foodu są Mehmet Aygüna i Kadir Nurman? W roku 1971 i 1972 otworzyli oni lokale z serwowanym w takiej formie kebabem w Zachodnim Berlinie.  To właśnie stolica Niemiec najbardziej kojarzy się z tą potrawą, chociaż Brytyjczycy twierdzą, że to w ich Londynie w 1966 roku otwarto pierwszy taki bar.

Berlinie możemy zjeść najlepsze kebaby uliczne w Europie Zachodniej. Warto tu odwiedzić kultowe miejsce Mustafa, gdzie mięso opieka się wraz z warzywami.

Jak podaje „The Guardian”, w branży kebabowej pracuje ponad 200 tysięcy osób!Powstają nawet organizacje, które pomagają pracownikom kebabów przyczyniać się do promocji tego dania.

Torebka mała KEBAB – 2– sztuk / 6.10 zł

Przyrządź swój kebab!

Jeżeli nie przepadasz za wołowiną i jagnięciną, możesz w prosty i szybki sposób przyrządzić kebab z kurczaka i połączyć go z surówką, ogórkiem, pomidorem i chlebkiem pita.

Mięso z kurczaka lub indyka (ok. 80 gram) opłucz, osusz i pokrój w cienkie paski.Następnie przełóż do miski, gdzie połączysz je z 3 łyżkami oliwy i wsypiesz przyprawę do kebabu. Całość dokładnie wymieszaj, aby całe mięso znalazło się w przyprawach. Aby smak był intensywny, należy odstawić mięso do lodówki, nawet na 3-4 godziny, ale możemy krócej, w zależności od przepisu i upodobań. Ogórki i pomidory kroimy w kostkę, sałatę rwiemy na drobne kawałki, cebulę kroimy w półksiężyce. Warzywa mieszamy w miseczce.

Po wyjęciu mięsa z lodówki, smażymy je na rozgrzanym oleju, często mieszając. Pitę należy podgrzać na suchej patelni z obu stron, ewentualnie opiec w piekarniku lub na grillu. Nie zapomnijmy również o sosach – kupimy takie wo formie gotowej w większości marketów, ale możemy też przygotować sos samodzielnie mieszając jogurty z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i ziołami prowansalskimi. Możemy również przygotować sos na bazie keczupu, bardziej ostry.

Usmażone mięso odkładamy do miseczki. Nadmiar tłuszczu możemy odsączyć na ręczniku papierowym lub półpergaminie. Mięso i warzywa „chowamy” do pity, polewamy sosem i zwijamy w rulon. Smacznego!