Warto jednak przyjrzeć się cechom, jakimi charakteryzują się opakowania styropianowe i które sprawiają, że są tak chętnie wybierane przez przedstawicieli branży gastronomicznej. 

Ich atutem jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Osoba odpowiedzialna za wydawanie żywności musi zadbać o opakowanie, które spełnia wszelkie normy i standardy, dzięki czemu żywność nie smakuje sztucznie, a jest pełnowartościowym posiłkiem.

Opakowania styropianowe nie wpływają na zmianę zapachu i smaku potrawy. Podobnie z kubkami do napojów zimnych i gorących. Wykonanie ze styropianu gwarantuje wysoką jakość napoju pod względem braku przykrego zapachu, odbarwiania się, a tym samym braku niekorzystnych walorów smakowych, które mogłoby wpłynąć na smak serwowanego posiłku lub napoju.

Cechy opakowań styropianowych

Do pierwszych z nich należą właściwości termoizolacyjne. Opakowania styropianowe sprawdzają się w każdej sytuacji. Będą stanowić właściwe rozwiązanie w kwestii zachowania świeżości składników lub potrawy, ale i nadają się do posiłków, które powinny być jedzone na ciepło lub na zimno.

Styropianowe opakowanie pomaga utrzymać temperaturę konkretnych potraw. Z tego względu jest bardzo chętnie wybierane przez właścicieli restauracji jako opakowanie, w którym serwowany jest posiłek na wynos z dowozem pod wskazany adres.

Kolejną kwestią jest ergonomiczny kształt opakowania styropianowego. Na rynku dostępne są nie tylko różnorodne rozmiary opakowań tego rodzaju, ale i szereg ich układ z podziałem na poszczególne komory, co pozwala na przechowywanie posiłków różnego typu. Dodatkowym atutem jest możliwość układania pudełek w pomieszczeniach chłodzących w sposób, który nie marnuje cennego miejsca. Z opakowaniami styropianowymi wolna przestrzeń jest wykorzystana w sposób maksymalny.

Nie bez znaczenia pozostaje szczelność opakowań styropianowych. Zostały wykonane w taki sposób, by z powodzeniem móc przechowywać składniki o różny stanie skupienia. Kubki przeznaczone do kawy, miski na zupę czy też do innych napojów gorących bez problemu sprostają wymaganiom klientów, którzy będą mogli delektować się ich aromatem oraz smakiem.

Opakowania nie tylko gastronomiczne

Styropian dzięki swoim właściwościom nie ogranicza się w zastosowaniu. Opakowania z niego wykonane służą także w branży farmaceutycznej, gdzie należy zachować odpowiednie standardy w przechowywaniu i przewożeniu leków. Atutem jest ich wytrzymałość, odporność na niską temperaturę oraz kompaktowe rozmiary.