Maski ochronne stają się codziennym elementem naszego ubioru. Powstają jednak pytania, czy to dobry sposób na obronę przed COVID – 19. Eksperci zgadzają się, że powinny je nosić osoby posiadające objawy infekcji dróg oddechowych, jak również służba zdrowia. A co z resztą społeczeństwa?

Maseczki – powinniśmy je nosić, czy też nie?

            Wiele osób zastanawia się nad tym aspektem, chociażby ze względu na to, iż Światowa Organizacja Zdrowia nie podała informacji o tym, że powinniśmy nosić maski ochronne. WHO zaleca ubieranie ich przez osoby z objawami zakażenia oraz zdrowym, sprawującym opiekę nad chorymi. Patrząc jednak na rozbieżności jakie można zaobserwować w różnych krajach, uważamy, że maseczkę powinien nosić każdy. Dlaczego?

W jaki sposób maseczka chroni przed COVID – 19?

            Mając na uwadze dobro ogółu społeczeństwa, weźmy pod uwagę fakt, iż każdy z nas może być nosicielem wirusa. Jeżeli zatem wybierając się do miejsca publicznego założymy maskę oraz będziemy dbać o odpowiednią higienę, jak również zachowanie bezpiecznej odległości, możliwość zarażenia innej osoby zmniejsza się diametralnie. Zakładając, że każdy z nas będzie używał maseczki w odpowiedni sposób, jest szansa na to, iż nie powstaną nowe ogniska choroby.

Właściwe użytkowanie maseczki ochronnej

            Zanim zaczniemy używać maseczki ochronnej, pamiętajmy, że równie ważne są również inne działania profilaktyczne. Poniżej podajemy instrukcję dotyczącą odpowiedniego użytkowania maseczki.

Jak założyć maseczkę:

  •          Przed założeniem maseczki, należy oczyścić ręce płynem dezynfekującym lub wodą z mydłem
  •          Umieść maskę na twarzy, kolorową stroną na zewnątrz (powinna zakrywać nos, usta oraz podbródek)
  •          Jeżeli maseczka posiada sztywny pasek na górze, postaraj się go dopasować tak, aby dokładanie przylegał do grzbietu nosa
  •          Zaczep gumki o uszy lub zawiąż tasiemki
  •          Sprawdź czy maseczka dobrze przylega do twarzy oraz czy jej dolna krawędź znajduje się pod brodą

Jak zdjąć maseczkę:

  •          Przed ściągnięciem maseczki, należy umyć ręce płynem dezynfekującym lub wodą z mydłem
  •          Chwyć za dolne oraz górne tasiemki lub gumki, pamiętając by nie dotykać przedniej części maski, zdejmując maseczkę
  •          Wyrzuć maseczkę do kosza
  •          Umyj ręce płynem do dezynfekcji lub wodą z mydłem

Jak samemu wykonać maseczkę?

Wykonanie maseczki ochronnej nie jest takie trudne, dlatego możemy zrobić to samemu w domu. Poniżej przedstawiamy przykładową instrukcję.

Jak samemu wykonać maseczkę

Źródło: https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/maseczki-ochronne-na-twarz-nosic-czy-nie-nosic

            Pamiętajmy o tym, że maseczka to tylko jedna z wielu pomocy w walce z COVID – 19. Najważniejsze jest częste mycie rąk oraz unikanie miejsc publicznych, jak również zgromadzeń. Chrońmy siebie oraz innych, poprzez stosowanie się do zaleceń.