Podobno większość ludzi można podzielić na dwie zasadnicze grupy – tych którzy lubią organizować imprezy i tych, którzy lubią na nie przychodzić. Kluczem tego stwierdzenia jest słówko „podobno”. Nie wchodźmy jednak zbyt głęboko w meandry tej dychotomii, bo zbyt wielkie jest ryzyko, że zamiast na rozdrożu, znajdziemy się w labiryncie Minotaura, co wobec braku Ariadny i jej nitek, okazać się może nad wyraz nieprzyjemnym doświadczeniem. Roboczo postawmy się więc w roli pierwszej grupy i skupmy się na przyjemnej części przedsięwzięcia – organizacji przyjęcia.

Ktokolwiek miał przyjemność stać się organizatorem choćby niewielkiej uroczystości, wie jak ważna jest przy tym zadaniu dbałość o szczegóły. Dobranie menu, wybór dekoracji i dodatków, przygotowanie miejsc dla gości potrafią zająć sporo czasu i pochłonąć mnóstwo energii. I choć czasem łatwo zatracić się w detalach organizacyjnych, to warto nie tracić z oczu faktu, że najważniejszym aspektem wszystkich doniosłych uroczystości jest pielęgnowanie relacji z bliskimi ludźmi. Zatem nawet jeśli nie wszystko będzie perfekcyjnie dopięte na ostatni guzik, nawet jeśli dekoracja odklei się w kluczowym momencie, a w cieście będzie zakalec, to wszystko jest w porządku, jeśli tylko dobrze bawimy się w swoim towarzystwie.

Wobec tego, kluczowe będzie zdanie sobie sprawy z tego, że to nasi goście stanowią oś wydarzenia. Jeśli oni będą dobrze się czuć i miło spędzą z nami czas, to i dla nas impreza będzie czystą przyjemnością. Ten sielski obraz warto uzupełnić atrakcyjnym wykończeniem. Takim akcentem może być podziękowanie gościom za wspólny czas, poprzez podarowanie im słodkiego upominku na pożegnanie.

Słodkie podziękowanie

Choć maj kojarzy się wielu z Saską Kępą, kwitnącymi kasztanami, pachnącym bzem, maturami i eksplozją zieleni, to jest też czas wielu spotkań z rodziną i znajomymi w trakcie majówkowych wypadów, grillowych imprez, ale także uroczystości takiej rangi jak Pierwsza Komunia Święta. Dziś właśnie na komunii skupimy uwagę.

Dla większości dzieci jest to niezwykle ważne wydarzenie. Jest to moment, w którym to one znajdują się w centrum zainteresowania i toczących się wydarzeń. Z kolei dla ich rodziców to kolejny milowy kamień, przypominający o nieubłaganie płynącym czasie. Niebanalna chwila wymaga więc niecodziennych rozwiązań. Oczywistością staje się staranny dobór stroju (współczesna obfitość mody komunijnej jest wręcz onieśmielająca!), miejsca spotkania, serwowanych dań i oczywiście podawanych deserów. Do lamusa przeszły już czasy, gdy przyjęcia komunijne organizowane były w mieszkaniach. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się restauracje, a nawet sale bankietowe. Zdarza się też, że pierwsza komunia to impreza na 40 osób, co pewnie przewyższa liczebnością niegdysiejsze wesela (jak się bawić, to się bawić!).

No dobrze, wiemy już, że uroczystość była podniosła i jednocześnie udana, prezenty piękne, a jedzenie wyborne. Nagadaliśmy się też do syta z dawno niewidzianymi krewnymi i czas powiedzieć sobie „do widzenia”. Goście toczą łzy wzruszenia i żalu wobec nieuchronnego rozstania. I na to wszystko wchodzicie Wy – organizatorzy przyjęcia, cali na biało i z ciastami w ręku. Piękna wizja, prawda? Słodkie upominki na długą drogę powrotną do odległych domów będą najlepszym z możliwych pocieszeń w tej trudnej chwili. Zapach wypieków i rozkoszny smak nieuchronnie ożywią świeże wspomnienia z uroczystości i utrwalą je na długie lata. Brzmi cudownie, prawda? Lecz jak to zrobić? Otóż sposobów jest co najmniej kilka.

Podzielmy się z bliskimi

Najpierw jednak wspomnijmy o tym, że podzielenie się ciastami z naszymi gośćmi ma również głębsze uzasadnienie. W obliczu wciąż wzrastającej ilości wyrzucanego jedzenia, każdy krok ograniczający marnowanie pożywienia ma sens. A raczej dla nikogo nie jest tajemnicą, że po większości dużych imprez mniej lub więcej niezjedzonej żywności zostaje i nie wiadomo co z tym począć. Rozdanie gościom słodkości jest więc idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Róbmy to!

Jak zapakować ciasto?

Skoro wiemy już, co robić, zastanówmy się teraz jak tego dokonać. Stosunkowo prostych rozwiązań mamy kilka, a ich wybór uzależniony będzie od indywidualnych potrzeb, środków, a nawet od… światopoglądu. Poniżej omawiamy zalety i wady trzech najczęściej stosowanych form pakowania ciast, tj. papier pakowy, jednorazowe pojemniki plastikowe na ciasta oraz pudełka kartonowe na ciasta.

Papier do pakowania – szybko, sprawnie, tradycyjnie

Najprostszym sposobem jest zapakowanie ciasta w papier do pakowania żywności. Białe arkusze wyglądają estetycznie i całkiem nieźle zabezpieczają wypieki. Do dziś niektóre cukiernie korzystają właśnie z takiego rozwiązania. Na pewno jest to sposób tani i ekologiczny. Trzeba jednak pamiętać, że ma ono kilka wad:

 1. Papier pakowy sprzedawany jest w paczkach po 5 kg lub 10 kg. Jest to więc raczej opcja dla cukierni, niż dla odbiorców indywidualnych.
 2. Papier nie zabezpiecza ciasta przed zgnieceniem.
 3. Papier kiepsko sprawdza się też jako ochrona przed wilgocią.
 4. Niektóre słodkości, na przykład te mocno nasączone lub z dużą ilością kremu, mogą spowodować rozmoczenie papieru i rozerwanie pakunku.
 5. Ciasto zapakowane w papier (np. papier półpergaminowy) jest pakunkiem dość niestabilnym – ciasto może się przełamać, papier przerwać i katastrofa gotowa. Sytuację można nieco poprawić, stosując np. podkłady pod ciasta, które usztywnią spód i uchronią ciasto przed rozczłonkowaniem.
 6. Zawijanie ciasta w papier jest dość kłopotliwe technicznie i wymaga całkiem sporo wprawy.

Pojemniki plastikowe na ciasta – uniwersalnie, bezpiecznie i transparentnie

Cukiernicze pojemniki plastikowe do niedawna były najczęściej stosowanym produktem opakowaniowym do pakowania ciast. Były w użyciu jako pojemniki na ciasto weselne, jako pojemniki na ciasto komunijne czy po prostu w sprzedaży wypieków jako pojemniki w cukierniach. Swoją popularność zawdzięczały kilku cechom:

 1. Niskie ceny tego rodzaju pojemników.
 2. Wyjątkowa praktyczność dzięki zróżnicowanym kształtom, formom i wielkościom plastikowych pojemników cukierniczych, dzięki czemu można precyzyjnie dobrać je do swoich potrzeb.
 3. Dość sztywna konstrukcja pojemników zabezpiecza ciasta przed zgnieceniem. Oczywiście pojemnik na ciasta, wykonany z polistyrenu (OPS) nie uchroni wypieków przed zniszczeniem, gdy ktoś na nie usiądzie, ale bez wątpienia pudełka OPS dobrze chronią ciasta w czasie transportu.
 4. Regularny, zwykle prostopadłościenny kształt plastikowych pudełek na ciasta, daje możliwość piętrowego ustawienia zapakowanych słodkości. To duża oszczędność miejsca i jeszcze większe ułatwienie w trakcie przewożenia ciast.
 5. Przeźroczystość pojemników sprawia, że nie ma wątpliwości co do zawartości pudełka na ciasto.
 6. Estetyczny, „sterylny” wygląd daje poczucie, że produkt jest odpowiednio przechowywany.
 7. Często spotykanym rozwiązaniem jest spersonalizowanie pojemników na ciasta za pomocą indywidualnie wykonanych naklejek. Rozwiązanie takie jest niskokosztowe, a jednocześnie daje możliwość nadania oryginalnego charakteru opakowaniom cukierniczym, zgodnego z gustami i potrzebami.

Pomimo tak wielu zalet, jednorazowe pojemniki plastikowe na ciasta mają jedną zasadniczą wadę – wykonane są plastiku, co sprawia, że trudno je zaliczać do opakowań ekologicznych. Z tego też względu obserwujemy stopniowy spadek ich zużycia.

Wprawdzie wiemy, że niektórzy starają się w domowym użytku używać tych pojemników kilkakrotnie, ale ze względu na własności fizyczne tego typu opakowań, nie jest to rozwiązanie polecane. Za to na pewno warto rozważyć umycie pojemników wodą z detergentem przed ich wyrzuceniem. Pozbycie się zatłuszczeń ze ścianek pojemników cukierniczych, pozwoli na wrzucenie ich do odpadów suchych segregowanych. To zaś zwiększa szansę na ich recykling.

Kartonowe pudełka na ciasta – wygodnie, gustownie i ekologicznie

Ostatnim sposobem zapakowania ciast dla gości, który chcielibyśmy pokrótce omówić, jest zastosowanie specjalnych pudełek kartonowych na ciasta. Oczywiście ich rodzajów jest wiele, ale my skupimy się przede wszystkim na tzw. „pudełkach samoskładających”, których różne wzory i rozmiary znajdziecie w sekcji opakowań cukierniczych naszego sklepu.

Skąd ta nazwa? Otóż cukiernicze pudełka samoskładające wzięły swoją nazwę od połączenia dwóch cech – pudełek do samodzielnego złożenia i dziecinnie prostego sposobu ich składania (składają się niemal same). Sprzedawane są jak meble z pewnej szwedzkiej sieci sklepów – tj. rozłożone na płasko, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca. Natomiast ich złożenie do właściwej formy zajmuje kilka sekund. Warto zwrócić uwagę na to, czy kupowane pudełka na ciasta mają dodatkową wkładkę usztywniającą, która wzmacnia konstrukcję pudełka, ale też zabezpiecza spód przed rozmoknięciem.

Dlaczego warto zdecydować się na kartonowe pudełka na ciasta? Powodów jest kilka:

 1. Bez wątpienia jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne niż cukiernicze pojemniki plastikowe.
 2. Pudełka samoskładające mają niebanalny, estetyczny kształt.
 3. Mają gustowne nadruki na każdą z ważnych okazji – idealne jako pudełka na ciasto weselne, jako pudełka na słodkie podziękowanie po chrzcinach, jako pudełka na ciasto komunijne czy jako kartoniki na ciasto urodzinowe. Można też wybrać opcję białego pudełka bez nadruku, a następnie nakleić indywidualnie przygotowane naklejki lub po prostu opisać je w wymyślony przez siebie sposób.
 4. Pudełka na ciasta są tak skonstruowane, że po złożeniu mają wygodny uchwyt do niesienia. Ciasto jest bezpieczne, a jednocześnie nie sprawia uciążliwości podczas przenoszenia, można je bowiem bez obaw nieść w jednej ręce. Niestety uchwyt sprawia, że nie można tych pudełek ustawić piętrowo, ale tak już bywa, że nie można mieć wszystkiego.
 5. Dobrze zabezpieczają ciasto przed zgnieceniem i lepiej niż plastikowe odpowiedniki chronią przed wyższą temperaturą – na pewno ciasta zapakowane w kartoniki cukiernicze mają lepszy przepływ powietrza, dzięki czemu nie ulegną zaparowaniu.
 6. Tak jak wspominaliśmy – są banalnie łatwe w samodzielnym montażu.
 7. Karton zbiorczy z pudełkami na ciasta nie jest objętościowy, więc spokojnie możemy zamówić wybrane kartoniki na ciasta odpowiednio wcześniej, bez ryzyka, że zagracimy sobie przestrzeń.

Naturalnie dostępne są także prostopadłościenne cukiernicze pudełka kartonowe, które sprawdzają się bardzo dobrze np. do pakowania tortów. Ich wadą jest jednak to, że trzeba je nieść w dwóch rękach, co w niektórych sytuacjach bywa po prostu niewygodne.

Wybór należy do Ciebie

Organizacja każdego przyjęcia nieodzownie wiąże się z przemyśleniem i przygotowaniem wielu spraw. Łatwo jest zatracić się milionie drobiazgów, które zawsze dzielić nas będą od perfekcji. Zastosowanie pewnych gotowych rozwiązań może ułatwić nam życie, dzięki czemu osią spotkań i uroczystości będzie pielęgnacja relacji społecznych, a nie dobór kokardek i bibelotów. A jako, że to właśnie owe relacje są kluczem, to doceńmy naszych gości, za to, że znaleźli dla nas czas. Obdarowując ich słodkim upominkiem utrwalimy więzi i podtrzymamy uśmiechy na ich buziach.

To w jaki sposób zapakujesz ciasto czy inne słodkości dla swoich gości jest naturalnie Twoją decyzją. Wybór metod i sposobów jest szeroki i tak naprawdę uzależniony od Twoich potrzeb i preferencji. Z naszego doświadczenia wynika, że coraz większą popularnością cieszą się kartonowe pudełka na ciasta, ale wiele osób nadal wybiera pojemniki plastikowe. Dla innych z kolei najwygodniejszy wciąż pozostaje papier. W istocie nieważne jak to zrobimy, ważne, żeby było szczerze i z uśmiechem.