Segregacja śmieci

Segregację śmieci poznaliśmy bliżej w 2017 roku, kiedy to weszła ustawa dotycząca selektywnego zbierania odpadów. Każdy z nas obowiązkowo miał zacząć segregować śmieci i wrzucać je do odpowiednich pojemników. Z początku wydawało się to trudne i czasochłonne, dziś już jednak w zdecydowanej większości bez zastanowienia wiemy, gdzie wyrzucić papier, puszki po napojach czy karton po mleku. Na rynku pojawiły się jednak nowe, ekologiczne naczynia i pojemniki jednorazowe wykonane z biodegradowalnych surowców. Wielu ludzi nie wie, jak poprawnie wyrzucić takie opakowanie, dlatego postaramy się w tym pomóc.

Co wrzucamy do pojemnika na bio-odpady?

Do pojemnika BIO, który najczęściej ma kolor brązowy, wrzucamy przede wszystkim obierki z warzyw, fusy z kawy i herbaty i skorupki jajek. Opakowania z surowców biodegradowalnych, na przykład z pulpy trzciny cukrowej lub otrąb pszennych, po zjedzeniu posiłku powinniśmy wyrzucić do brązowego pojemnika na odpady. Mimo iż są biodegradowalne, wymagają specjalnych warunków, aby móc w pełni i w miarę szybko się rozłożyć. Opakowania te możemy wyrzucać także do przydomowego kompostownika, jednak ich rozkład będzie trwał zdecydowanie dłużej.

Kolejną nowością na rynku opakowań i jednorazowych naczyń są te wykonane z drewna: miseczki i sztućce z włókien drzewnych oraz talerze z liści palmowych. One również są w pełni biodegradowalne i możemy kompostować je w domowym ogródku lub wyrzucać do odpadów bio.

Opakowania z papieru, takie jak talerzyki czy pojemniki z papieru kraft, jeśli są czyste powinniśmy segregować w niebieskim kontenerze, przystosowanym do odpadów papierowych. Co ważne, papier nie powinien zawierać celulozowej powłoki, ani być przesiąknięty tłuszczem. Jeśli z naczynia lub opakowania nie możemy oderwać folii, która je pokrywa, musimy wyrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane. To samo dotyczy brudnych talerzyków – jeśli są brudne, także powinny trafić do odpadów zmieszanych.