I jeszcze jedno: zanim obejrzymy rezultaty ekipy remontowej, musimy wszystko gruntownie posprzątać. Na szczęście jest na to kilka złotych zasad, które pomogą Ci szybko i sprawnie uporać się z bałaganem i zobaczyć zaskakujące efekty Twojego nowego pomieszczenia, które zrekompensują Ci cały włożony w sprzątanie trud!

Po pierwsze: worki i rękawice

Przede wszystkim najpierw trzeba uprzątnąć wszystko, w miarę możliwości, na sucho. Przydadzą się na pewno pojemne worki na śmieci, robocze ubranie i rękawice. Warto wyposażyć się w szeroki asortyment potrzebny do sprzątania. Możesz być pewien, że przy sprzątaniu cały się ubrudzisz.

Po drugie: pozbądź się kurzu

Najpierw należy pozbyć się pyłu i kurzu, zamiast kurzyć oraz brudzić w pomieszczeniu jeszcze bardziej. Do jednych z pierwszych czynności należy właśnie odkurzenie, najlepiej odkurzaczem przemysłowym, które skutecznie usunie pierwszy pył, kurz oraz gruz.

Cały nieporządek sprzątamy od góry do dołu, nie odwrotnie, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Podczas sprzątania górnych części pomieszczenia brud opada bowiem na niższe partie.

Ważne! Większe zabrudzenia można usunąć ręcznie: po prostu za pomocą sprawdzonej metody zmiotki oraz szufelki, w tym czyszczenie ścian, o ile nie były malowane! Wtedy warto odczekać nawet do miesiąca.

Niestety nawet kiedy już raz posprzątasz, zgodnie z zasadą od góry do dołu, kurz i tak będzie wirował jeszcze jakiś czas w powietrzu, więc po kilku godzinach, gdy już opadnie, warto posprzątać jeszcze raz.

Po trzecie: sprzątanie na mokro

Następnie, gdy już uporaliśmy się należycie z kurzem, nawet tym w powietrzu, przechodzimy do sprzątania na mokro, czyli mycia powierzchni. Wykonujemy je za pomocą ścierek, gąbek, wszystkiego, co będzie dobrze absorbować.

Wskazane jest używanie w tym celu łagodniejszych detergentów, szczególnie do oczyszczania ścian. Sprzątanie po remoncie kończymy oczywiście sprzątaniem najniższej części pomieszczenia, czyli myciem podłóg. Prawdopodobnie jeden raz nie wystarczy.

Ostatecznie wyrzucamy wszystkie worki na śmieci do kosza i sami idziemy zdjąć zabrudzone ubranie i dokładnie się wykąpać.