Dzięki stosowaniu się do zaleceń użytkowania i pielęgnacji, podłoga wykonana z paneli podłogowych będzie służyła przez wiele lat, nawet w miejscach o częstym użytkowaniu.

Pielęgnacja to podstawa!

Mitem jest twierdzenie, że zbyt częste pielęgnowanie paneli może doprowadzić do rys. Oczywiście chodzenie w szpilkach czy innych butach nie jest korzystne dla struktury materiału, jednakże największym zagrożeniem dla zachowania pięknego wyglądu paneli jest ich nieregularne sprzątanie.

Zalegający piasek na panelach powoduje widoczne rysy, a nawet stopniowe wycieranie powierzchni. Niestety tworzywo, z którego zostały wykonane nie podlega konserwacji, dlatego należy szczególnie zadbać o ich jakość w procesie codziennej pielęgnacji. Rezygnacja z ulubionych butów, pozbycie się domowego pupila z domu, czy ograniczenie zabawek dziecku to raczej te ustępstwa, na które są w stanie pójść tylko wybrani. I całe szczęście! Podłoga nie powinna warunkować sposobu i stylu życia. Wystarczy zgłębić kilka podstawowych tajników sprzątania, dobrać odpowiednie detergenty i żyć tak jak jest nam najwygodniej.

Jak myć panele podłogowe?

Na rynku dostępne są panele laminowane i drewniane. Różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim wykorzystanymi surowcami, a w konserwacji i dobrem metod pielęgnacji oraz środków, które mogą być wykorzystywane. Drewniane panele nie tolerują mokrych powierzchni czyszczących, dlatego należy myć je wyłącznie na sucho.

Wymagają regularnego traktowania specjalnie dedykowanym środkiem nabłyszczającym, co wzbogaca kolor drewna i zachowuje walory estetyczne. Jeśli panele są wykończone woskiem lub olejem to należy co jakiś czas zainwestować w zabieg woskowania, czyli uzupełniania warstwy, która ściera się w procesie codziennej eksploatacji.

Każde kolejne woskowanie dba o jakość drewna, a tym samym wzmacnia powierzchnię. Panele laminowane nie są tak wymagające i można myć je w sposób tradycyjny, czyli przy wykorzystaniu zwilżonej ścierki. Warto jednak pamiętać, by materiał, którym pielęgnowane są panele nie był zbyt mokry, ponieważ woda uszkodzi ich powierzchnię.

Środki do pielęgnacji paneli

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie specjalnie dedykowanych środków do czyszczenia paneli. VOIGT PANELIN VC 300 jest koncentratem, który gwarantuje czystość, a przy okazji nabłyszcza powierzchnię paneli. Wykorzystane substancje będą zachowywały trwałość paneli, jak i zabezpieczą przed elektryzowaniem się powierzchni. Dzięki właściwościom nabłyszczającym podłoga będzie lśniła, a gromadzący się kurz będzie osiadał wolniej, by zachować wyjątkową estetykę podłogi jak najdłużej.