Czas epidemii – w jaki sposób pomóc innym?

            Epidemia COVID – 19 doprowadziła do wielu zmian w naszym życiu. Powinniśmy zwrócić uwagę na tych, którzy niestety nie mają możliwości  by samemu poradzić sobie w danej sytuacji. Osoby starsze, ludzie bez pracy, dzieci – to tylko kilka grup, które powinny uzyskać pomoc od innych.

Osoby starsze

            Osoby starsze posiadają choroby współistniejące, jak również przechodzą zarażenie koronawirusem znacznie ciężej, dlatego powinni szczególnie uważać na siebie. Możemy im w tym pomóc – pomyślmy, czy w naszej okolicy nie ma sąsiada, który nie powinien wychodzić z domu. Jeżeli jest, zaproponujmy mu, że będziemy robić zakupy, pójdziemy do apteki po leki, czy inne sprawunki. Na pewno ułatwi mu to daną sytuację, a może nawet uratuje życie. Powinniśmy również jak najczęściej tłumaczyć starszym sąsiadom, że nie powinni wychodzić z domu, dlatego też, jeżeli czegoś potrzebują, mogą zadzwonić, a postarasz się pomóc kupić jedzenie, leki, a nawet wyjść z psem na spacer. Możesz również zorganizować ze znajomym taką opiekę nad osobą starszą. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że starszy sąsiad nie zostanie bez potrzebnych rzeczy.

Rodzina bez pracy

            Ze względu na zamknięcie dużej ilości firm, wiele osób zostało bez pracy. Jeżeli widzimy, że nasi sąsiedzi nie mają za co żyć, warto zastanowić się jak im pomóc. Można zorganizować zbiórkę żywności, kupić potrzebne leki jeżeli takie są lub spróbować zrobić cokolwiek innego, dzięki czemu dana rodzina będzie w stanie przetrwać ten trudny okres. Może znasz rodzinę w której dzieci nie do końca radzą sobie z zadaniami, które dostają w nauczaniu zdalnym? Jeżeli tylko potrafisz im pomóc, zorganizuj darmowe korepetycje online. Będziesz z siebie bardzo zadowolony, kiedy zobaczysz postępy w nauce. Pamiętaj, że nie każdy rodzic jest w stanie pomóc dziecku w pewnych kwestiach.

Maseczki, rękawiczki, dezynfekcja

            Odpowiednie zabezpieczanie swojego ciała, to również pomoc, która jest niezbędna do przetrwania epidemii. Ubierając maseczkę oraz rękawiczki, nie tylko chronisz siebie, ale również innych. Musimy pamiętać o tym, że wiele osób przechodzi tą chorobę bezobjawowo, jednocześnie zarażając, dlatego też powinniśmy mieć na uwadze innych ludzi, którzy mogą znacznie trudniej przechodzić koronawirusa. Starajmy się również nie jeździć po znajomych i rodzinie bez konkretnego celu. Zawożąc komuś zakupy, zostawmy je przed domem. Spotkanie rodzinne możemy sobie stworzyć online, dzięki czemu ryzyko zarażenia siebie lub innych będzie bardzo małe.

            Czas epidemii, to trudny okres dla wielu z nas, jednak jeżeli odpowiednio zadbamy o siebie nawzajem, szybciej minie, a straty nie będą tak ogromne. Pamiętajmy, że dobro wraca, pomagając innym, pomagasz sobie.