Co to jest biodegradacja?

Biodegradacja to proces naturalny, z udziałem grzybów czy bakterii, które rozkładają materiał zdolny do całkowitego rozkładu. Może to trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Biodegradacja to proces bardzo przyjazny ekologii i środowisku naturalnemu. Dobrym przykładem materiałów ulegających biodegradacji są drewno, liście, warzywa i owoce.

Do zakończenia procesu rozkładu tych i innych biodegradowalnych materiałów nie wymaga się udziału ludzi, maszyn czy środków, które przyspieszą lub pomogą go zakończyć. Dlatego coraz częściej producenci żywności czy opakowań jednorazowych stawiają na biodegradowalne materiały, które nie przyczyniają się do nadmiernego zaśmiecania środowiska. Dlatego też opakowania styropianowe odchodzą do lamusa, a na ich miejscu pojawiają się pudełka z trzciny cukrowej czy otrębów.

Restauratorzy coraz częściej wybierają ekologiczne opakowania jednorazowe, które przyciągają uwagę klientów i tym samym zyskują na ocenie lokalu. Bycie eko jest trendy, a dodatkowo pomaga oczyścić naszą planetę.

Czym jest w takim razie kompostowanie?

Kompostowanie w dużej mierze przypomina biodegradację, jednak proces ten odbywa się w kontrolowanych warunkach, a rozkład materiałów jest dużo szybszy. Kompostowanie można wykonywać zarówno w domowym ogródku, jak również w dużych zakładach. Ich celem jest powstanie kompostu, który jest świetnym nawozem gleby. Dodatkowo wyrzucając resztki do domowego kompostownika przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach. Kompostowniki lubią wysoką temperaturę i wilgoć, a dbając o odpowiednie warunki przyspieszymy cały proces rozkładu.

Skąd wiadomo, które materiały są kompostowalne, a które biodegradowalne?

To czy produkt nadaje się do kompostownika czy ulega biodegradacji zależy od czasu jego całkowitego rozkładu. Przykładowo obierki z warzyw i resztki jedzenia uznawane są za kompostowalne, ponieważ rozkładają się poniżej12 tygodni. Jeśli proces ten trwałby dłużej, wtedy materiał uznaje się za biodegreadowalny.

Wynika z tego, że wszystkie materiały nadające się do kompostowania są biodegradowalne, ale materiały biodegradowalne nie zawsze są kompostowalne.

Opakowania jednorazowe z oznaczeniami BIO i odpowiednimi certyfikatami można wyrzucać do brązowych pojemników na odpady „zielone”. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, co do ich biodegradowalności, musimy wyrzucić je do odpadów zmieszanych.