Błyszczące płytki w łazience

Płytki znajdują się w niemal każdej łazience. Są odporne na działanie wody i bardzo łatwe w czyszczeniu. Ułożone są zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Osadza się na nich para, która wydobywa się spod prysznica czy wanny przy każdej kąpieli. Do mokrych powierzchni uwielbia przyklejać się kurz, włosy i inne zabrudzenia, które psują estetykę. Do podłóg warto stosować specjalne płyny do mycia płytek, które nadadzą im pięknego połysku i pozwolą łatwo doczyścić plamy. Dostępne są płyny o wielu różnych zapachach, dzięki czemu szybko znajdziemy swój ulubiony. Do łazienki polecamy również płyny czyszcząco dezynfekujące, które zapewnią także higieniczną czystość. Podłogę w łazience powinniśmy myć codziennie, ale niewiele osób ma na to czas, dlatego warto skorzystać z antybakteryjnych środków, które na dłużej pozostawią łazienkę świeżą i czystą.

Płyny do podłóg można używać również do czyszczenia płytek na ścianach. Wygodniej jednak użyć do tego gąbki z płynem do mycia naczyń, który pomoże wyczyścić zaschnięty brud i zacieki. Płytki ścienne wystarczy umyć raz w miesiącu, aby pozostały lśniące i efektowne.

Armatura łazienkowa – srebrna, czarna czy złota?

Nowoczesne łazienki coraz rzadziej wyposażone są w klasyczną armaturę ze stali nierdzewnej w srebrnym lub chromowanym kolorze. A te są najłatwiejsze do czyszczenia. Stalowe krany możemy czyścić specjalnym środkiem do kamienia i osadów z mydła, który nie uszkodzi ich powierzchni. Na każdym środku chemicznym powinna znajdować się informacja o możliwości stosowania go na armaturze. Zawsze warto przed użyciem zapoznać się z instrukcją obsługi, aby nie zniszczyć kranu, ponieważ pozostawienie niektórych środków dłużej niż jest to zalecane, może spowodować uszkodzenie powłoki.

Czarne, złote i inne malowane krany są dużo delikatniejsze i trudniejsze w czyszczeniu. Nie można traktować ich ostrymi gąbkami i ścierkami. Najlepiej jest zakupić specjalny środek czyszczący do kolorowej armatury, który nie uszkodzi powierzchni i nie sprawi że krany zaczną się wybarwiać.

W czyszczeniu armatury najważniejsza jest systematyczność. Jeśli przynajmniej raz w tygodniu umyjemy krany i resztę armatury, kamień nie zdąży się osadzić, a osady z mydła zejdą bez zbędnego szorowania.

Szklane powierzchnie

W każdej łazience z pewnością znajduje się lustro, które niestety zaparowuje przy każdej kąpieli, po czym widać na nim brzydkie zacieki psujące estetykę. Ciekawym trikiem jest umycie lustra pianką do golenia. Piankę należy rozprowadzić po powierzchni lustra, a następnie zebrać za pomocą ręcznika papierowego. Takie lustro będzie lśniło czystością i przez jakiś czas będzie odporne na zaparowanie.

Lustro na co dzień warto myć płynem do mycia szyb. Niestety lustra łazienkowe szybko się brudzą – przed lustrem myjemy zęby i dłonie, a drobinki wody z mydłem i pasty do zębów bardzo łatwo przyklejają się do tafli. Dlatego dobrze mieć pod ręką płyn do mycia szyb i luster, dzięki któremu mycie będzie trwało zaledwie kilkanaście sekund.

Inną, dużo trudniejszą do utrzymania w czystości szklaną powierzchnią są kabiny prysznicowe. Na nich bardzo szybko pojawia się kamień, który nie łatwo usunąć. Tu również uratować nas może systematyczność. Mycie kabiny prysznicowej środkiem do kamienia przynajmniej raz na 2 tygodnie, a także zbieranie wody gumową ściągaczką po każdym prysznicu pozwoli nam cieszyć się gładką i przejrzystą kabiną przez wiele lat.

Pachnąca i świeża łazienka

Pod ręką powinien znajdować się odświeżacz powietrza o przyjemnym, ale nie mocnym zapachu, ponieważ powierzchnia łazienki zazwyczaj jest niewielka, a mocny zapach może stać się uciążliwy i nieprzyjemny. Ładnie pachnące mydło do rąk również jest ważną częścią pomieszczenia. Dla jeszcze większej higieny możemy wybrać mydło antybakteryjne.

Ciekawym produktem do czyszczenia łazienki jest płyn Voiger o truskawkowym zapachu, który nie tylko pomoże umyć umywalki, ściany i inne elementy, ale także roztoczy wokół słodki i delikatny zapach truskawek.

Łazienka jest pomieszczeniem, które zawsze powinno lśnić czystością, a jednocześnie jest trudne do zachowania nieskazitelnej schludności. Wykorzystując do czyszczenia dobre, sprawdzone środki ułatwimy sobie pracę  i skrócimy czas spędzony na szorowaniu płytek czy armatury.