Torby papierowe z nadrukiem lub bez

W każdym supermarkecie i coraz większej ilości sklepów osiedlowych kupimy przy kasie torbę papierową na zakupy. Leży najczęściej między torbami plastikowymi i materiałowymi wielokrotnego użytku. Jeszcze 20 lat temu torby papierowe z nadrukiem znane nam były tylko z amerykańskich filmów i seriali. Dziś są powszechnym widokiem i częstym wyborem podczas codziennych zakupów. Szereg zalet, do których należy głównie dbałość o środowisko naturalne, sprawia, że coraz chętniej sięgamy po papier zamiast plastiku.  

Szeroki wybór toreb papierowych, w szczególności mnogość rozmiarów, rodzaju i przeznaczenia zapewnia, że obecnie jesteśmy w stanie zamienić niemal każdą torebkę plastikową na papierową.

Torby papierowe z nadrukiem i uszami na codzienne zakupy

Torby papierowe są niezwykle uniwersalne i praktyczne. Najpopularniejszym rodzajem są torby papierowe z uszami, które pomagają nam pakować zakupy. Torby najczęściej mają prostokątne dno, które pozwala wygodnie ułożyć produkty, co pozwala nie tylko więcej do niej włożyć, ale także chroni to przed zgnieceniem innych, bardziej delikatnych od pozostałych przedmiotów. Płaskie dno jest także dużym ułatwieniem przy wkładaniu zakupów do samochodu. Torby stoją stabilnie i nie przewracają się podczas jazdy. Co więcej, pełną torbę możemy odstawić na podłogę bez obaw, że się przewróci, a cała zawartość wysypie się na podłogę.

Torby z uszami możemy dostać w kilku różnych rozmiarach. W dużych sklepach, szczególnie tych sieciowych dostępne są torby papierowe z nadrukiem. Widoczne jest na nich logo, reklama produktów lub ciekawe, czasem humorystyczne hasła lub rysunki. Taka torba może być również doskonałą reklamą sklepu. Szczególnie, że torby papierowe możemy używać kilkukrotnie, gdy tylko będziemy przestrzegać kilku zasad.

Aby przedłużyć żywotność torby papierowej, po wypakowaniu zakupów powinniśmy ją złożyć zgodnie z liniami zagięć – aż uzyskamy taką formę, w jakiej ją kupiliśmy. Aby torba szybko się nie zniszczyła, lepiej nie wrzucać do niej mrożonek, które podczas drogi do domu zaczną się rozmrażać i puszczać wodę. Niestety papier bardzo tego nie lubi i po nasiąknięciu traci swoją wytrzymałość.

Wielkość toreb papierowych zależy najczęściej od sklepu, w jakim je kupimy. Największe znajdują się przede wszystkim w dużych marketach. W mniejszych sklepach samoobsługowych i sklepach osiedlowych ze względu na wielkość zakupów, jakie w nich robimy, sprzedawane są torby średniej wielkości lub małe.

Małe torby papierowe z nadrukiem do pakowania drobnych elementów

Rzadkością są torby papierowe z nadrukiem bez uszu. Są mniej praktyczne i wygodne do dużych zakupów, ale świetnie sprawdzają się do pakowania drobnych lub sypkich produktów, nie tylko spożywczych. Papier jest dużo wytrzymalszy od torebek foliowych, szczególnie jeśli mówimy tu o pakowaniu przedmiotów z ostrymi krawędziami. Dlatego małe torebki papierowe możemy znaleźć w sklepach budowlanych, gdzie pakowane są do nich wkręty, haczyki i inne drobne elementy montażowe. Dzięki temu, że są pakowane w papier, można je łatwo wyciągnąć, co nie udałoby się, gdyby były zapakowane w zwykłą torbę foliową. Torba papierowa nie rozrywa się podczas umieszczania w niej ostrych przedmiotów. Zapewnia również większe bezpieczeństwo podczas niesienia zakupów do domu. Takie torby często posiadają nadruk informujący co można do nich zapakować, szczególnie w sklepach samoobsługowych.

Torby papierowe używane są także do pakowania produktów sypkich, na przykład ryżu, makaronu czy orzechów. Można używać ich również do pieczywa, cukierków i innych słodyczy sprzedawanych na wagę.

Torby papierowe na pieczywo są dużo lepsze do pakowania świeżych, jeszcze ciepłych wypieków. W papierze bułki czy chleb mogą swobodnie „oddychać”, dzięki czemu pieczywo nie zaparuje i straci na chrupkości.

Ciekawe wykorzystanie toreb papierowych

Torby papierowe z nadrukiem lub gładkie są estetyczne i funkcjonalne. Można używać ich wielokrotnie podczas zakupów, a kiedy lekko się podniszczą świetnie sprawdzą się jako worek na papierowe odpady.

W torbach można składać również ubrania, w których obecnie nie chodzimy i wygodnie wynieść je na strych czy do piwnicy. Ze względu na ich estetykę, często przechowuje się dokumenty, które trzeba trzymać przez kilka lat, jak na przykład zeznania podatkowe czy umowy kredytowe.

Ze względu na ich elegancki wygląd, torby papierowe są coraz częściej używane jako torby prezentowe. Ekologiczne i minimalistyczne, doskonale sprawdzą się do pakowania nawet dużych upominków. W połączeniu z naturalnym sznurkiem może stworzyć ciekawy efekt, szczególnie gdy prezent również jest minimalistyczny lub ekologiczny. Z torby możemy także zrobić papier prezentowy. Wystarczy tylko przeciąć torbę w miejscu łączenia i odciąć uszy.

W torbach można też przechowywać pieczywo, które przyniesiemy do domu. W papierze chleb nie spleśnieje i na dłużej zachowa świeżość. A jeśli w torbie zrobimy niewielkie dziurki, idealnie nada się na przechowywanie warzyw korzeniowych, takich jak marchew, cebula czy ziemniaki.