Jarmarki bożonarodzeniowe mają swój wspaniały, świąteczny klimat, który wzbudza wiele pozytywnych emocji. Serwowane na jarmarku rozgrzewające potrawy wymagają specjalnych opakowań, które pozwolą bezpiecznie podać ciepły posiłek i gorące napoje. W co powinniśmy się zaopatrzyć, aby sprostać tym wymaganiom klientów i zapewnić im wygodne spożywanie dań zakupionych w naszej budce gastronomicznej?

Gorące napoje na rozgrzewkę

Nasz klimat wciąż pozostaje niezmienny – w okresie świątecznym należy spodziewać się mrozu i opadów śniegu. Dlatego na jarmarku bożonarodzeniowym tak popularne są gorące herbaty z cytryną i miodem, aromatyczna kawa czy grzane wino z dodatkami. Gorące napoje wymagają specjalnych kubków odpornych na działanie wysokich temperatur i jednocześnie ochronią dłonie przed poparzeniami. Najlepszym wyborem będą papierowe kubki bez dodatku plastiku. Są bezpieczne w kontakcie z gorącymi trunkami i dobrze utrzymują ciepło. Kubki dają też przyjemne ciepło, którymi można ogrzać zziębnięte ręce, co jest dodatkowym atutem. Dla osób bardziej wrażliwych można wydawać tekturowe opaski, które dają dodatkową ochronę przed wrzącą zawartością.  Wydając napoje na imprezach plenerowych nie możemy zapomnieć o specjalnych wieczkach, które chronią przed rozlaniem napoju podczas spaceru.

Ekologiczne talerze i miski na gorące dania

Świąteczne przysmaki są nieodłącznym elementem jarmarków. Wychodząc naprzeciw ochronie środowiska warto wymienić popularne styropianowe pojemniki  na ich ekologiczne zamienniki takie jak talerze i miski z pulpy trzciny cukrowej. Wykonywane są z resztek, jakie pozostają po produkcji cukru trzcinowego, a dodatkowo są całkowicie biodegradowalne i można je bezpiecznie używać w bezpośrednim kontakcie z jedzeniem. Przy okazji warto przy swoim stoisku wystawić worek na odpady bio, do których można wrzucać zużyte pojemniki.

Co więcej, wyglądają bardzo estetycznie i są wytrzymałe, dzięki czemu można z nich wygodnie zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Talerze i miski z trzciny cukrowej dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dobrać idealne naczynia do naszego bożonarodzeniowego menu.

Świetnym pomysłem jest również zakupienie misek wraz pasującymi wieczkami, które pozwolą na pakowanie dań na wynos. Klienci na pewno chętnie zakupią do domu świąteczny bigos, pierogi czy inne ulubione potrawy. Do dań na wynos warto zaopatrzyć się w kilka różnych rodzajów opakowań, które pozwolą na bezpieczny transport do domu, takich jak opakowania z aluminium czy polipropylenu.

Sztućce i serwetki

Zapraszając zwiedzających jarmark na świąteczne dania nie możemy zapomnieć o sztućcach i serwetkach. Najbezpieczniejszym i najbardziej ekologicznym wyborem będą sztućce drewniane, którym nie straszne są gorące przysmaki. Możemy wybrać sztućce w opakowaniach zbiorczych lub zapakowane wraz z serwetką w jednorazowe, higieniczne opakowanie.

Serwetki również są nieodłącznym elementem, które powinniśmy posiadać na swoim stoisku. Polecamy serwetki papierowe z certyfikatem FSC, który oznacza, że ich produkcja jest odpowiedzialna i  nie zagraża gospodarce leśnej. Dostępne  są w wielu różnych, także świątecznych wzorach.