Najważniejsze zmiany  - dyrektywa plastikowa

Zarówno branża gastronomiczna, spożywcza, jak i hurtownie prowadzące sprzedaż opakowań jednorazowych czekały z lekką obawą na wprowadzenie zmian zapowiedzianych na lipiec przez tzw. dyrektywę plastikową. Ma ona na celu ograniczenie odpadów, jakie zalegają w ocenach, na plażach i ogólnie na całym świecie zagrażając środowisku. Unia Europejska zobowiązała kraje członkowskie, aby od 3 lipca 2021 wprowadziły nowe przepisy ograniczające produkcję i sprzedaż opakowań jednorazowych wykonanych między innymi ze styropianu i plastiku. Co prawda inne kraje zaczęły dopasowywać się do nowych wytycznych, ale w Polsce wciąż nie wiadomo kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo, przez co zapewne wielu przedsiębiorców odetchnęło z ulgą.

Mimo to na rynku coraz trudniej o plastikowe słomki czy styropianowe opakowania jednorazowe. Coraz częściej w lokalach gastronomicznych zakupuje się opakowania ekologiczne, które w dużym stopniu preferują także klienci. Oznacza to, że Polska, mimo braku wprowadzenia odpowiednich regulacji, powoli wdraża unijne przepisy.

Sklepy i hurtownie zaopatrują się w ekologiczny asortyment, który nie obejmuje dyrektywa plastikowa. Dzięki czemu nie będą musiały nagle wycofać niektórych produktów ze sprzedaży, ponieważ nie wiadomo, kiedy w Polsce wejdzie przepis zakazu handlu styropianowymi opakowaniami i innymi produktami z „zakazanej listy”.

Podatek od nieprzetworzonego plastiku

Przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 musieli zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi wprowadzenia przez Unię Europejską podatku od nieprzetworzonego plastiku. Wysokość podatku zależeć będzie od ilości niezrecyklingowanych  odpadów plastikowych w danym roku i wynosić będzie 0,8 euro za kilogram. Polski rząd zobowiązał się przejąć podatek i opłacać go z budżetu państwa nie obciążając tym samym przedsiębiorców, jednak nie wiadomo jak długo potrwa ten stan rzeczy. Spodziewać się należy jednak wprowadzenia nowych ustaw zmniejszających ilość odpadów plastikowych i skłonić przedsiębiorców do większego zaangażowania w recykling.