Wielu z nas, co roku tworzy listę nowych postanowień, które osiągnie w Nowym Roku. W naszym artykule  podpowiemy, co tym razem możemy zrobić nie tylko dla siebie, ale dla całej planety. Jakie łatwe i nie wymagające kosztów zmiany możemy wprowadzić do swojego życia, aby zmniejszyć ilość odpadów i produkowanych śmieci?

Kupuj mniej

Na zakupy spożywcze warto wybrać się z gotową listą zakupów. Taką listę możemy tworzyć na przykład po ułożeniu jadłospisu na cały tydzień. Dzięki temu nie kupimy za dużo, tym samym oszczędzając pieniądze. Według statystyk każdego roku jedno gospodarstwo domowe w Polsce wyrzuca ponad 90 kg jedzenia, co daje aż 5 milionów ton zmarnowanej żywności. To ogromna ilość jedzenia i pieniędzy.

Miej własną torbę na zakupy

Zabieranie ze sobą materiałowej torby na zakupy sprawi, że nie będziemy kupować kolejnych plastikowych reklamówek. Torby materiałowe mają wiele zalet – są wygodne, mają praktyczne uszy, które można zarzucić na ramię lub grube uchwyty, które nie wpijają się w ręce, a dodatkowo można wybrać swój ulubiony wzór.

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Branie codziennego prysznica zamiast kąpieli w wannie ma wiele korzyści zarówno dla środowiska naturalnego jak i samego człowieka. Prysznic zużywa zdecydowanie mniej wody nawet o 70%, ale to również oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba czekać na napełnienie się wanny. Czas zabiera także wylegiwanie się w niej, a sam prysznic trwa zazwyczaj nie więcej niż 15 minut. Uwielbiasz długie kąpiele w wannie? Warto pójść na kompromis z naturą i wybierać wannę tylko raz w tygodniu.

Sortuj śmieci

Prawidłowe sortowanie śmieci pozwoli na ich recykling. Czy wiesz, że plastikowe butelki PET mogą mieć drugie życie? Tworzy się z nich wiele sprzętów sportowych, takich jak namioty, a także bluzy polarowe. Szkło z powodzeniem można używać wielokrotnie, a ze zużytego papieru można wyprodukować nowy nie niszcząc przy tym kolejnych drzew.

Zostaw samochód

Czy naprawdę musimy wszędzie jeździć samochodem? Czasami warto przesiąść się do transportu publicznego, na rower lub wybrać po prostu spacer. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, sprawdźmy czy ktoś ze współpracowników nie mieszka po drodze i może mógłby się zabierać z nami, dzięki czemu chociaż jeden samochód pozostanie na parkingu.

Bycie eko nie wymaga dodatkowych środków, a wręcz pozwala oszczędzać pieniądze. Warto wybrać metodę małych kroczków i powoli wprowadzać nowe zasady do swojego życia. Zapewniamy, że wszystkie te zmiany są zmianą na lepsze – zarówno dla środowiska jak i naszego samopoczucia.