Serwowanie dań na wynos, to w pewnym momencie była jedyna szansa na przetrwanie dla lokali gastronomicznych. Sytuacja nieco się polepszyła, właściciele barów oraz restauracji przywracają swoje działalności, jednak nadal jedzenie dowożone do klienta, jest bardzo ważną częścią zarobku. W jaki sposób serwować dania na wynos, by ta opcja była skuteczna?

Pojemniki do pakowania dań na wynos

            Bardzo ważną kwestią jest zaopatrzenie lokalu w odpowiednie pojemniki, w które będzie pakowana żywność. Wśród nich wyróżniamy:

  •          Styropianowe pojemniki obiadowe, które bardzo dobrze izolują, utrzymując odpowiednią temperaturę posiłków. Ponadto, wygodne zamknięcie oraz solidne wykonanie sprawiają, że bardzo łatwo można w nich przewozić jedzenie. Różne kształty, rozmiary oraz dodatkowe komory, pozwalają na estetyczne pakowanie potraw. Minusem styropianowych pojemników jest fakt, iż nie są szczelnie zamykane, co może powodować rozlanie posiłków oraz szybsze ochłodzenie jedzenia;
  •          Menuboxy – co prawda wymagają posiadania zgrzewarki, jednak połączenie folii z pojemnikiem sprawia, że jedzenie znacznie wolniej stygnie, co jest ogromną zaletą. Tego typu pudełka są jedno-, dwu-, a nawet trzykomorowe, dzięki czemu jedzenie nie miesza się ze sobą, a co za tym idzie, wygląda cały czas smacznie i estetycznie. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż szczelne zamknięcie powoduje, że żywność podczas transportu nie rozleje się;
  •          Pojemniki na zupy – w zależności od potrzeb, możemy wybrać pojemniki styropianowe lub te do zgrzewu. Wygodne zamknięcie powoduje, że każdy klient dostanie swoje zamówienie w odpowiedniej temperaturze. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu wieczka, w przypadku pojemników styropianowych;
  •          Pojemniki na sałatki zazwyczaj są wykonane z bezbarwnego materiału, dzięki czemu jedzenie w środku jest pięknie wyeksponowane. Warto również zauważyć, że na rynku dostępne są również opakowania, które na wieczku mają zamontowane sztućce, co jest ułatwieniem, ponieważ pracownicy nie muszą dzięki temu pamiętać o dodaniu ich do zamówienia. W przypadku sałatek, można również zaopatrzyć się w malutkie pojemniki, w których będziemy podawać sos.

Inne akcesoria niezbędne do wydawania dań na wynos

            Oprócz pojemników w których wydawane będzie jedzenie, musimy pamiętać o jednorazowych kubkach, sztućcach oraz serwetkach. Oprócz zachowania środków ostrożności związanych z pandemią, możemy również przyczynić się do ratowania naszej planety, wybierając drewniane sztućce, czy biodegradowalne kubki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

            Mając na uwadze dobro klientów oraz pracowników, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu lokalu gastronomicznego. Personel powinien posiadać maseczki, przyłbice, rękawiczki oraz środki dezynfekujące. Warto również wprowadzić płatność bezgotówkową, co znacznie obniży ryzyko zarażenia osoby wydającej posiłki. Ponadto bardzo ważna jest dezynfekcja miejsca pracy.

            Epidemia koronawirusa nieco pokrzyżowała plany wielu właścicielom lokali gastronomicznych, wierzymy jednak, że dzięki zachowaniu odpowiednich środków ochrony, wszyscy w najbliższym czasie wrócimy do naszych codziennych obowiązków.