Czas grabienia liści

Nie ma z góry wyznaczonego czasu i daty, która mówi nam, kiedy należy zacząć prace w ogrodzie. Zazwyczaj już we wrześniu zaczynamy grabienie liści, które zaczynają spadać z drzew. Co ważne, jeśli do posesji przynależy chodnik, obowiązkiem właściciela jest także grabienie liści na ścieżkach. Najłatwiej jest zbierać liście na bieżąco, kiedy są suche i lekkie. Liście namoknięte lub lekko zgnite przez długie leżenie na trawie są ciężkie i ich grabienie wymaga większej siły. Co więcej, liście, których nie zbierzemy przed zimą mogą wywołać choroby trawnika, tak zwaną pleśń śniegową.

Liście możemy kompostować lub zbierać w odpowiednie worki na odpady. Warto sprawdzić czy miasto lub gmina nie finansuje takich worków i nie wyznacza dat odbioru zebranych liści. Jeśli chcemy sami kupić worki, wybierzmy te o dużej pojemności i dużej wytrzymałości.

Jeśli w ogrodzie mamy dużo roślin możemy wykorzystać liście do ich ochrony przed mrozem zamiast na przykład kory czy specjalnych włóknin.

Przygotowywanie kwiatów

Gdy mamy w ogrodzie ozdobne kwiaty, warto sprawdzić, które należy zabezpieczyć przed mrozem, aby mogły zakwitnąć na wiosnę. Wszystkie kwiaty cebulowe, takie jak na przykład mieczyki, narcyzy czy irysy musimy wykopać w okresie jesiennym, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Cebulki należy przechowywać w suchym i dość ciepłym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Osuszone i wyczyszczone cebulki kwiatów należy przechowywać w przewiewnych koszykach lub torbach papierowych, w których uprzednio zrobimy niewielkie otwory.

Przyjemny widok na podwórko

Jeśli już zajęliśmy się roślinami warto pomyśleć o oczyszczeniu kostki brukowej, gresu czy kamiennych ścieżek, które często zanieczyszczone są różnymi wyciekami z samochodu, a także codzienną eksploatacją. Warto wykorzystać do tego specjalne środki, takie jak płyn do kostki brukowej, który pozwoli szybko i łatwo wyczyścić nawet stare zabrudzenia.

Po sezonie grillowym doczyśćmy też dokładnie grill, a w szczególności kratkę, na którą kładzie się jedzenie. Zapobiegnie to jej zniszczeniu i rozwojowi niebezpiecznych bakterii i pleśni. Zadbajmy też o meble ogrodowe i zabezpieczmy je przed zimą.

Zadbaj o odpowiednią ochronę

Prace w ogrodzie powinniśmy wykonywać w rękawicach, które ochronią nas przed uszkodzeniami skóry – zarówno fizycznymi jak i chemicznymi. Rękawice robocze idealnie sprawdzą się przy pracach ogrodowych. Zapewnią dobry chwyt narzędzi, co zapobiegnie powstawaniu bolesnych odcisków, które mogą pojawić się po długotrwałym grabieniu liści czy rąbaniu drewna. Świetnie nadadzą się także do wyrywania roślin jednorocznych lub chwastów.

Posiadanie ładnego ogrodu to zarówno ogromna przyjemność jak i obowiązek. Wiele prac wymaga czasu, ale piękny widok z okna już wiosenną porą wynagradza wcześniejsze poświęcenie. A jakie są wasze ulubione prace ogrodowe?