Skąd pochodzi tradycja Andrzejek?

Co roku, 30 listopada obchodzimy imieniny Andrzeja. Ten dzień jest wigilią postu adwentowego, dlatego to ostatnia okazja na wyprawienie hucznej imprezy przed Świętami. Ale nie tylko – pierwsze wzmianki  o wróżbach andrzejowych pochodzą z XVI wieku i dzień ten był związany z ludowymi obrzędami mającymi na celu wywróżyć szybkie zamążpójście. Jak wiadomo religia chrześcijańska nie popiera różnych praktyk wróżbiarskich, stąd wiadomo iż nie jest to religijna tradycja. Dziś jednak andrzejki to okazja do wyprawienia imprezy, wesołej zabawy, a także okazja do przeprowadzenia wróżb, które traktujemy z przymrużeniem oka.

Tradycyjne andrzejkowe wróżby

Najpopularniejszą zabawą andrzejkową jest przelewanie wosku przez dziurkę od klucza. Do wykonania tej zabawy potrzebujemy tylko świecy, klucza z dużym oczkiem, miseczki lub innego pojemnika z wodą oraz wyobraźni. Wróżbę można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na zapaleniu świecy i ustawieniu jej nad kluczem. Następnie czekamy aż pojedyncze krople wosku ułożą na wodzie kształt. Drugi sposób to rozpuszczenie całej, lub kilku świec w garnku i przelanie stopionego, gorącego wosku przez klucz. Niezależnie od wybranego sposobu, wyciągamy z wody powstały kształt i sprawdzamy, jaki symbol przypomina. Ciekawym pomysłem jest także rzucenie cienia kształtu na ścianę i odgadywanie do przyniesie nam przyszłość.

Wiele wróżb andrzejkowych sprowadza się do przepowiadania miłości. Przykładowo, kobiety obierają jabłka, a długość obierki świadczy jak długi będzie ich związek. Panny za to rzucają obierki przez ramię, a utworzona litera oznacza pierwszą literę imienia przyszłego męża. Kolejną zabawą jest układanie butów w kierunku drzwi. Każda panna po kolei układa swojego buta przed ostatnio ustawionym, a właścicielka tego, który pierwszy dotknie progu wyjdzie w przyszłym roku za maż.

Andrzejkowa domówka

Andrzejki to doskonała okazja na spotkanie się z przyjaciółmi w domu. Wróżby mogą, ale nie muszą być ciekawym dodatkiem. Jako, że jest to wyjątkowa okazja, powinniśmy zadbać, aby przyjęcie było inne niż wszystkie. Postarajmy się i zadbajmy o dekorację mieszkania oraz stołu. Pokój można przyozdobić balonami i wstążkami, a na stole ułożyć pasujące kolorem serwetki. Możemy zabawić się kolorami lub stworzyć wszystko w jednej tonacji.

Osoby, które nie mają wystarczająco dużej zastawy stołowej, mogą wykorzystać jednorazowe talerzyki, kubki czy kieliszki. Kolejnym argumentem za jest możliwość wyrzucenia wszystkiego po imprezie do kosza zamiast spędzania czasu w kuchni na porządkach. Co więcej, papierowe talerzyki i kubki z pewnością się nie potłuką, a nawet jeśli komuś  coś upadnie na podłogę, nie narobi hałasu i nie będzie wymagało to sprzątania niebezpiecznych kawałków szkła.

Życzmy udanego przyjęcia andrzejkowego!